Puolustusministeri Jussi Niinistö (sin.) haluaa varmistaa Puolustusvoimilta, että varusmiehet saavat kasvisruoasta palveluksessa tarvittavan energiamäärän, puolustusministeriöstä kerrotaan.
Video: Puolustusministeri Jussi Niinistö haastattelussa Huomenta Suomen haastattelussa Porissa kesällä.
Lännen Media uutisoi tänään, että kasvisruoan lisääminen Puolustusvoimissa tuli Niinistölle yllätyksenä ja että puolustusministeri aikoo teettää asiasta selvityksen.
– Puolustusministeri haluaa varmistaa Puolustusvoimilta, että kaikki perusteet on selvitetty. Varusmiehen on saatava kulutuksen edellyttämä energia Puolustusvoimien ruoasta, ettei yksittäinen henkilö joudu hakemaan lisäenergiaa esimerkiksi sotilaskodista tai muualta, puolustusministeriön yksikön johtaja Antti Lehtisalo sanoo STT:lle.
Puolustusministeri Niinistö totesi Lännen Median haastattelussa, että varusmiehille teetetyn kyselyn mukaan vain puoli prosenttia kannattaa kasvisruokaa.
– Näiden lukujen valossa tällainen pakkosyöttäminen vaikuttaa ideologiselta valinnalta. Vanhan viisauden mukaan armeija marssii vatsallaan. Mikään armeija ei taistele linssikeiton ja kukkakaalipirtelön voimalla, Niinistö sanoi.
Lehtisalo sanoo, että ravitsemusasiaa on varmasti jo tarkasteltu Puolustusvoimissa, mutta selvityksellä halutaan saada lisävarmistus asiaan.
– Varusmiesten kulutus- ja ruokatottumukset ovat erilaisia, eivätkä ne saa aiheuttaa tilannetta, jossa energiaa ei ole riittävästi palvelukseen, Lehtisalo sanoo.