Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onnettomuustutkintakeskus voisi tutkia Vastaamon tietomurtoa, mutta ainakaan vielä tätä korttia ei käytetä – "On pohdittava, onko tutkinnalla lisäarvoa"

0:35KRP:n rikosylikomisario Vastaamo-tutkinnasta: ”Olemme erittäin luottavaisia, että saamme tekijän kiinni – lain koura on pitkä”KRP:n rikosylikomisario kertoi Rikospaikka-ohjelmassa poliisin olevan luottavainen tekijän kiinni saamiseen.
Julkaistu 30.10.2020 15:52
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

@OssiRajala

Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) ehdotti tällä viikolla sitä, että Onnettomuustutkintakeskus eli Otkes tekisi oman tutkinnan Vastaamon tietomurrosta.

– En tunne tarkkaan sen lainsäädäntöä ja pohjaa, ja minkälaisia tapahtumia se voisi selvittää, mutta ainakin olisi syytä ajatella niin, että 2020-luvulla kyberturvallisuus, tietomurrot ja tämän kaltaiset erittäin huolestuttavat ja valitettavat tapahtumat ruodittaisiin kuin onnettomuutena, Saarikko sanoi.

Onnettomuustutkintakeskuksen johtaja Veli-Pekka Nurmi kertoo, että Otkes voi ottaa tietomurron tutkittavakseen, jos hallitus sen katsoo tarpeelliseksi.

– Kyseessä ei ole onnettomuus, joten päätös on valtioneuvoston, joka voi oikeusministerin esittelystä tutkinnasta päättää. Siinä on pohdittava, onko tutkinnalla lisäarvoa. Nyt jo poliisi, kyberturvallisuuskeskus ja tietosuojavaltuutetun toimisto tekevät tutkintaa, Nurmi pohtii.

Onnettomuustutkintakeskuksen tutkimuksilla pyritään selvittämään erityisesti sitä, miten onnettomuuksia tai muita vaaroja voidaan tulevaisuudessa ehkäistä paremmin.

– Syyllisyys- tai vahingonkorvauskysymyksiin Otkesin tutkinnalla ei puututtaisi, Nurmi muistuttaa.

Otkes tutkii yleensä esimerkiksi tuhoisia tulipaloja ja liikenneonnettomuuksia. Kokemusta on myös poikkeuksellisista aiheista.

Nurmen mukaan myös tietomurto voitaisiin ottaa Otkesin tutkittavaksi.

– Teimme tutkimuksen Turun puukotuksista ja parhaillaan koronatoimien tutkinta on työn alla. Vastaamon tietomurtoa tutkittaisiin samaan tapaan kuin muitakin tapauksia, Nurmi toteaa.

Oikeusministeriö haluaa poliisin saavan työnsä valmiiksi

Oikeusministeriössä ei ainakaan vielä haikailla Otkesin tekemän tutkimuksen perään, koska sitä ei pidetä ajankohtaisena eikä tietomurrosta ole vielä tarpeeksi tietoa Otkesin tutkintaa varten.

– Tällä hetkellä Vastaamo-asiaa tutkii poliisi, joka pyrkii sekä löytämään syyllisen tai syylliset että rajoittamaan aiheutuvan vahingon mahdollisimman pieneksi. Muiden viranomaisten tehtävä on juuri nyt avustaa poliisia kaikessa, missä se heidän apuaan toivoo, kertoo oikeusministeriön kansliapäällikkö Pekka Timonen.

Myöhemmin Otkesin tutkinta voi olla mahdollinen.

– Käsitykseni mukaan myös tuon vaihtoehdon (Otkesin tutkinnan) arvioinnin aika on sitten, kun poliisi on saanut riittävän kuvan tapahtumainkulusta, Timonen sanoo.

Timonen muistuttaa, että Suomessa kyberturvallisuuskeskus on tietomurroissa toimivaltainen viranomainen.

Lisää aiheesta:

Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurrossa vietiin lähes 35 000 asiakkaan tiedot, joista suuri osa ei ole vielä tehnyt rikosilmoitusta – Poliisi: "Toivottavasti kaikki tekevät"KRP Vastaamon kiristysvyyhden tutkinnasta: "Meillä on käsissä sellaista aineistoa, jolla läpimurto saavutetaan"Onnettomuustutkintakeskus voisi ehkä tutkia Vastaamon tietomurron, ehdottaa Annika Saarikko – Sanna Marin: "Tulemme tarvitsemaan lainsäädäntömuutoksia"Ulkopuolinen tutkijaryhmä selvittää alkuvuoden koronatoimet – pääministeri Sanna Marin: "Tarkoitus ei ole etsiä sankareita tai syyllisiä"Tutkintakonkari varoittaa Suomessa kytevästä ilmiöstä, joka voi räjähtää käsiin – "Sillä, joka putoaa kelkasta, ei ole mitään menetettävää" Turun puukkoiskusta alkamassa poikkeuksellinen turvallisuustutkinta – hallitus päättää asiasta torstaina
VastaamoOnnettomuudetTietomurrotKyberturvallisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vastaamo
  • 22.9.14:17
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki vaatii Vastaamo-jutun hovioikeuskäsittelyn keskeyttämistä

  • 15.9.16:38
    Tietomurrot

    Vastaamon kiristysvyyhdissä syyte 28-vuotiaalle ulkomaalaiselle

  • 11.9.15:12
    Rikos

    Tästä syystä Aleksanteri Kivimäki vapautui jo nyt

  • 11.9.13:15
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki pääsi vapaaksi – "Hyvältä tuntuu, osasin odottaa tätä"

  • 9.9.12:33
    Hovioikeus

    Vastaamo-vyyhdin Aleksanteri Kivimäkeä vaaditaan vapautettavaksi: "Tuomio on aika pitkälle lusittu"