Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko tärkeä kansalaistaito hallussa? Itsevarmuutta veteen voi saada aikuisten uimakoulusta

9:09Huomenta Suomi aikuisten uimakoulussaNäin uintiopettaja Krista Terämaa opetti Huomenta Suomen juontaja Niina Backmanille parempaa uintitekniikkaa muutamalla pienellä asentomuutoksella.
Julkaistu 27.10.2024 20:29

MTV LIFESTYLE

Huomenta Suomi vieraili aikuisten uimakoulussa Mäkelänrinteen uimahallissa.

Uinti on monipuolinen harrastus ja kuntoilumuoto. Se sopii niin lapsille kuin myös aikuisille. Tekniikka eri uintilajeissa saattaa monella kuitenkin olla aikuisiällä jo unohtunut kouluaikojen uimakouluista.

Huomenta Suomen juontaja Niina Backman vieraili aikuisille suunnatussa uimakoulussa parantamassa omaa uintitekniikkaansa.

– Uimataito on kansalaistaito, muistuttaa uintiopettaja ja Uimaliiton hallintojohtaja Krista Terämaa.

Lue myös: Miksi uimahallissa haisee kloori? Tämän tuoksu kertoo veden puhtaudesta

Uimataito on kansalaistaito

Suomessa uimataito määritellään kansalaistaidoksi, joka jokaisen Suomessa asuvan tulisi olla mahdollisuus oppia ennen kaikkea liikkuakseen turvallisesti vesillä ja veden äärellä.

– Sehän on myös ainoa taito, joka on myös koulujen opetussuunnitelmassa. Eli se on äärimmäisen tärkeä taito, Terämaa tähdentää.

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto ry:n mukaan uimataidon määritelmä on sama kuin Pohjoismainen uimataitomääritelmä.

– Se on tärkeä taito myös henkesi kannalta, jos vaikka joudut veden varaan, Terämaa muistuttaa.

Henkilö, joka pudottuaan syvään veteen niin, että pää käy veden alla ja päästyään uudelleen pinnalle, ui yhtäjaksoisesti 200 metriä, josta 50 metriä selällään, on uimataitoinen.

– Viimeisimmän tutkimuksen mukaan aikuisväestöstä vain 53 prosenttia on uimataitoisia. Se on huolestuttavan pieni prosentti, Terämaa harmittelee.

Lue myös: Tiedätkö, mikä on HRAP-sääntö? Toimi sen mukaan, jos näet ihmisen hukkuvan

Vesi on nivelystävällinen elementti

Tarjonnasta ei uinninopettelun pitäisi ainakaan jäädä kiinni.

Suomessa on mahdollista saada uinnin alkeisopetusta myös aikuisiällä. Alkeiskurssien lisäksi monet eri tahot niin julkisella kuin yksityiselläkin puolella tarjoavat tekniikkakursseja, jatkokursseja ja kaikkea siltä väliltä.  

– Vesi on turvallinen elementti. Se on nivelystävällinen ja sopii kaikenkokoisille ja -ikäisille ihmisille, kunhan sen taidon vain ensin oppii, Terämaa kertoo.

Katso videolta haastattelu kokonaisuudessaan! Videolla selviää myös, millä yksinkertaisella muutoksella Terämaa sai kehitettyä hetkessä Niinan uintitekniikkaa. 

Lue myös: Puolella suomalaisista uimataidon määritelmä ei täyty: Oletko sinä yksi heistä?

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Osittainen lähde: Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto ry

Lisää aiheesta:

Uimakoulut täyttyivät hetkessä: Vanhempi, älä tee tätä virhettä, jos opetat itse lastasi uimaan Lähes puolet kuudesluokkalaisista ei osaa uida – uimataidottomuus uhkaa henkiä ja jopa maanpuolustusta Kesävesissä vaanii kylmäshokki – näin siitä selviää: "Paras tapa rauhoittaa hengitystä ja laskea sykettä"Puolella suomalaisista uimataidon määritelmä ei täyty: Oletko sinä yksi heistä?Suomalaisten uimataito heikentynyt pelottavasti – 40 prosenttia kyselyyn vastanneista aikuisista sanoo, ettei osaa uida kunnollaHukkuminen on yksi yleisimmistä pienten lasten tapaturmakuolemien syistä – yksi neljästä ei osaa uida kunnolla
HarrastuksetTurvallisuusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Harrastukset
  • 18.10.07:30
    Koirat

    Mäyräkoirat mittelivät juoksuradalla – konkarivoittaja kellotti uuden ME-ajan

  • 16.10.13:12
    Kevennykset

    Aikuiset, ottakaa mallia! Lasten trampoliinivoimistelussa riittää vauhtia

  • 11.10.22:18
    Lemmikit

    Vierailimme hiirinäyttelyssä, jossa "maailman huolet unohtuvat"

  • 5.10.06:33
    Asian ytimessä.doc

    Hevonen astui Maaritin rintakehän päälle järkyttävin seurauksin – "En tunne mun jalkoja"

  • 19.9.09:10
    Takaisinvedot

    Tukes varoittaa: Tämän kuntopallon käyttö pitää lopettaa