Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolella suomalaisista uimataidon määritelmä ei täyty: Oletko sinä yksi heistä?

10:10Miten uimavalvoja pitää polskijat turvassa?Millaisia tekniikoita uimavalvojalla on käytössään, jotta uimareita pystytään valvomaan mahdollisimman hyvin? Katso koko haastattelu videolta.
Julkaistu 23.07.2024 12:46
Toimittajan kuva

Jonna Hellgren

jonna.hellgren@mtv.fi

Suomi. Tuhansien järvien maa. Monella mielikuva vesistöihin tottuneista suomalaisista on se, että uimataitoa löytyy riittämiin. Näin ei kuitenkaan ole. Uimavalvojat puuttuvat häiriökäyttäytymiseen ja ohjeistavat ihmisiä enenevissä määrin.

Kesä on antanut tänä vuonna parastaan ja hellepäivistä saatiin nauttia, tai kärsiä, jo toukokuusta lähtien. Tällaiset ilmat tietävät kiirettä myös uimarannoilla ja maauimaloissa.

Suomessa kaikilla yleisö- ja vapaauintivuoroilla on oltava viranomaisohjeet täyttävä uinninvalvoja paikalla.  Onneksi vain harvoin pelastuksia joutuu oikeasti tekemään vedestä, mutta sitäkin useammin joutuu ohjeistamaan uimareita.

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton koulutussuunnittelija Aleksandr Efimovin mukaan käytännön työssä on nähtävissä, että uimataito on viime vuosina ollut laskussa ja häiriökäyttäytyminen puolestaan kasvussa. Kun on turvallisuudesta kyse, niin käyrien toivoisi olevan päinvastaiset.

– Uimataitoisten määrä on laskenut. Vuonna 2022 tehdyssä uimataitotutkimuksessa selvisi, että 6.-luokkalaisista 55 prosenttia täyttää uimataidon määritelmän.

Uimataito määritellään Suomessa seuraavasti: henkilö, joka pudottuaan syvään veteen, että pää käy veden alla ja päästyään uudelleen pinnalle, ui yhtäjaksoisesti 200 metriä, josta 50 metriä selällään, on uimataitoinen.

Valitettavasti vuoden 2022 tulokset kuudesluokkalaisten osalta olivat entisestään huonontuneet. 

– Vuonna 2016 uimataitoisia oli 76 prosenttia, huomauttaa Efimov.

Kuudesluokkalaisten uimataito on siis tippunut 21 prosenttiyksikköä.

Lue myös: Tiedätkö, mikä on HRAP-sääntö? Toimi sen mukaan, jos näet ihmisen hukkuvan

Joka toisella aikuisella riittämätön uimataito

Aikuisten kohdalla tilanne on vielä huonompi. 

– 53 prosenttia aikuisista on vastannut liikuntataitokyselytutkimuksessa, että he täyttävät vaatimukset. Eli karkeasti sanottuna joka toinen Suomessa asuva ei täytä uimataidon määritelmää. Tämä näkyy sitten maauimaloissa, rannoissa ja uimahalleissa läheltä piti -tilanteina, nykyinen koulutussuunnittelija vastaa.

Kun uimataito heikkenee, se tarkoittaa suurempaa vastuuta myös vanhemmille. Yksi suurin vaaranaiheuttaja on matkapuhelin, jota niin harmillisen moni ei malta laskea käsistään edes uintireissun ajaksi.

Efimov näkee haasteena myös lisääntyneen häiriökäyttäytymisen lapsilla ja nuorilla.

– He käyttäytyvät sääntöjen vastaisesti. Juostaan, pelleillään, hypitään toisten päälle. Haetaan huomiota. Ihan halutaan, että poistetaan paikalta. Todella ikävää. Ehkä vanhemmat voisivat käydä pientä keskustelua kotona, miten siellä julkisissa paikoissa käyttäydytään.

Ikävästä suuntauksesta huolimatta Efimov kertoo kesän sujuneen mukavasti. Koulutussuunnittelijaa on helppo uskoa, kun seuraa hyväntuulisia uimareita ja vesijuoksijoita Kumpulan maauimalassa.

Hän kannustaakin kaikkia uimaan, jotta taito pysyy tallella. Uimataidottomia hän kannustaa rohkeasti aloittamaan uuden oppimisen. 

Millaisia tekniikoita uimavalvojalla on käytössään, jotta uimareita pystytään valvomaan mahdollisimman hyvin? Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta.

Lue myös: Jäikö ihosi tahmaiseksi uinnin jälkeen? Syynä saattaa olla limalevä

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

Asiantuntija: Iso osa lapsista lopettaa uimakoulun liian aikaisin – "Tosi huolestuttavaa"Lasten uimataito heikentynyt – taustalla allaspula ja kulttuurierot?Lähes puolet kuudesluokkalaisista ei osaa uida – uimataidottomuus uhkaa henkiä ja jopa maanpuolustusta Suomalaisten uimataito heikentynyt pelottavasti – 40 prosenttia kyselyyn vastanneista aikuisista sanoo, ettei osaa uida kunnollaHukkuminen on yksi yleisimmistä pienten lasten tapaturmakuolemien syistä – yksi neljästä ei osaa uida kunnolla Korona-aika heikentänee lasten uimataitoa – kaikki halukkaat eivät mahdu tällä hetkellä uimakouluihin
TurvallisuusKesäHarrastuksetTerveys ja hyvinvointiLapsetHuomenta SuomiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Turvallisuus
  • Eilen14:52
    Takaisinvedot

    Varoitus: Älä polta tätä kynttilää!

  • ti15:14
    Yhdysvallat

    Luisuuko Yhdysvallat kohti sisällissotaa? "Merkit ovat jo otsikoissa eivätkä vain mielikuvituksessa"

  • ma18:58
    Labubu

    Taas varoitus Labubu-kopioista – sisältävät terveydelle haitallisia aineita

  • ma17:01
    Ruoka

    Monessa ruoassa piilee näkymätön uhka – vaikutuksia ei vielä tiedetä

  • ma14:50
    Takaisinvedot

    Pastakauhassa havaittu mahdollinen terveysriski – älä käytä!