Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
5:59Lehti: Soldiers of Odinilla yhteyksiä saksalaiseen terroriryhmään – tutkija kertoo, onko syytä huoleen
Julkaistu 17.02.2020 18:16

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Soldiers of Odinin toiminta näytti muutama vuosi sitten hiipuvan. Nyt järjestö on jälleen näyttävästi esillä mahdollisista yhteyksistään terrori-iskua suunnitelluihin henkilöihin. Miten vakavasta turvalllisuusuhasta puhutaan?

Saksassa pidätettiin perjantaina 12 miestä, joiden uskotaan liittyvän terrori-iskuja suunnitelleeseen äärioikeistolaiseen ryhmään. Ryhmän on kerrottu kaavailleen ainakin Uuden-Seelannin moskeijaiskun tyylistä hyökkäystä.

Välillä näytti, että Soldiers of Odin -järjestön toiminta olisi hiipumassa, mutta millainen järjestön tilanne on tänä päivänä? Katso Jyväskylän yliopiston äärioikeistotutkija Tommi Kotosen haastattelu kokonaisuudessaan yllä olevalta videolta!

Saksalaisehti Die Weltin mukaan ryhmällä on ollut yhteyksiä Soldiers of Odin -järjestöön, joka on perustettu Suomessa vuonna 2015. Järjestöllä on ollut vuosien mittaan erinäköistä ja -tasoista toimintaa myös Saksassa ja Pohjoismaissa.

– Äärioikeisto itsessään on hyvin pitkälti kansainvälinen liike. […] Saksassa ollut kaikennäköisiä hankkeita tässä muutaman viimeisen vuoden sisään, Jyväskylän yliopiston äärioikeistotutkija Tommi Kotonen kuvailee tilannetta MTV Uutiset Livessä.

Lue myös: Moskeijaiskua Saksassa hautoneella äärioikeistoryhmällä oli yhteyksiä Soldiers of Odiniin – Supo: "Mahdollisista yhteyksistä Suomeen meillä ei ole kerrottavaa"

Onko Soldiers of Odin turvallisuusuhka suomalaisille? Äärioikeistotutkijan mukaan terrorismiin suhtauduttava vakavasti: "Yksittäiset toimijat saattavat inspiroitua"

Saksassa terrori-iskujen suunnittelijoiden joukossa myös paikallinen poliisi

– Mitä ilmeisimmin suorempi kytkös on jostain tuolta parin tai kolmenkin vuodenkin takaa. Nyt puhutaan mitä ilmeisemmin sellaisista ryhmistä, jotka ovat olleet aiemmin osa tätä Soldiers of Odinin kansainvälistä verkostoa, mutta sitten muutama vuosi takaperin muuttivat järjestönsä nimeä ja pyrkivät toimimaan omillaan. Samaa verkostoa tai aatemaailmaa sinällään ovat.

Yhteistyö "varsin löyhää"

Kotosen mukaan järjestöjen välinen yhteistyö vaihtelee, mutta Soldiers of Odinista puhuttaessa yhteistyö on ”varsin löyhää”: Yhteistyö näyttäytyy lähinnä samanlaisten sääntöjen noudattamisena, vaikkakaan Soldiers of Odinilla ei ole toimintansa aikana ollut yhteistä määräävää keskusjohtoa muiden kansainvälisten toimijoiden kanssa.

– Ne toimivat ikään kuin franchising-periaatteella, eli heillä on muun muassa yhteiset symbolit, joista maksetaan tiettyä korvausta.

Lue myös: Soldiers of Odinia vastustaneiden mellakkasyytteet nurin oikeudessa – puuttuivat kulkueeseen huutelemalla ja ärsyttämällä

Terrorismiin on suhtauduttava tilanteen vaatimalla vakavuudella

Kotonen kuitenkin toteaa, että terrorismista puhuttaessa kaikenlaisiin yhteyksiin tulee suhtautua sen vaatimalla vakavuudella. Hänen mukaansa järjestöt eivät itsessään ole uhka suomalaiselle yhteiskunnalle, sillä vaikka ne pyrkivätkin ylläpitämään toimintaansa, ne eivät ainakaan toistaiseksi ole olleet väkivaltaisia.

– Uhka tulee tästä sanomasta, josta sitten yksittäiset toimijat saattavat inspiroitua, Kotonen pohtii.

Järjestöjen toiminta on samankaltaisten pelisääntöjen vuoksi hyvin samankaltaista, vaikka kansallisia erityispiirteitä löytyy esimerkiksi maan historian tai erilaisten esikuvien innoittamina.

Lue myös: "Puhutaan jo kansanliikkeestä" – sadat ihmiset kokoontuivat silakkaliikkeen ensimmäiseen mielenilmaukseen Helsingissä, myös Soldiers of Odin paikalla

Lisää aiheesta:

Kankaanpään terroriepäiltyjen uskotaan suunnitelleen tekoa yli puoli vuotta – nämä ovat "Kankaanpään natsiporukan" kolme suurinta kysymysmerkkiäSupon mukaan keskeisin äärioikeiston terroriuhka Suomessa muodostuu yksittäisistä toimijoista: "He haluavat nimenomaan toimia yksin ja salassa"On mahdollista, että pitkäaikaisia PVL-aktiiveja palaa nyt uusnatsien toimintaan, sanoo äärioikeistotutkija – "Osa on siirtynyt uusiin järjestöihin"Tutkija Saksan iskusta: Uhka äärioikeiston yksinäisten sutten väkivallasta kasvanut – tekijä levitti salaliittoteoriaa väestönvaihdostaMoskeijaiskua Saksassa hautoneella äärioikeistoryhmällä oli yhteyksiä Soldiers of Odiniin – Supo: "Mahdollisista yhteyksistä Suomeen meillä ei ole kerrottavaa"Huolta aiheuttanut katupartiointiryhmä heräsi loppuvuodesta horroksesta – poliisi arvioi Soldiers of Odinin tiivistäneen yhteyksiään uusnatsijärjestö PVL:ään
MTV Uutiset LiveYhteiskuntaVäkivaltaTerrorismiTurvallisuusSuomiSaksaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutiset Live
  • Eilen17:45
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Tähtiloistoa TTK:n punaisella matolla – katso julkkishaastattelut

  • 31.10.10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"

  • 30.10.19:17
    Liigaviikko

    Doug Shedden paljastaa nyt korttinsa SM-liigassa – "Sanoi, ettei voi sietää tätä"

  • 30.10.13:23
    Liigaviikko

    SM-liigan ehdotukset pöydälle: Karri Kiven jyrkistä näkemyksistä vääntöä – "Miten se auttaa?"

  • 27.10.16:22
    Liiga

    Jättitiedote ravisuttaa kiekkokansaa, onko SM-liigan tulevaisuus todella vaakalaudalla? – "Tämä herättää kaikki"