Onko lapsellasi taipumusta syödä sokeria ja rasvaa? Se voi johtaa säännölliseen alkoholin käyttöön teini-iässä, kertoo tutkimus

Tuoreen tutkimuksen mukaan taipumus sokerisen ja rasvaisen ruoan nauttimiseen lapsena voi teini-iässä näkyä alttiutena alkoholin käyttöön. Tutkimuksesta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
Miksi sokeri himottaa? Katso vastaus yllä olevalta videolta!
Tuoreessa eurooppalaisessa tutkimuksessa selvitettiin lapsuuden sokerin ja rasvan syönnin vaikutusta alkoholin käyttöön teini-iässä. Tutkimus julkaistiin elokuun lopussa Public Health Nutrition -julkaisussa.
Eurooppalaisessa tutkimuksessa hyödynnettiin yhteensä reilun 2 000 ihmisen dataa kahdeksasta eri maasta. Henkilöt osallistuivat tutkimukseen 5–9-vuotiaina sekä 11–16-vuotiaina.
Ensin vanhemmat ja myöhemmin lapset itse täyttivät kyselylomakkeet, joissa kertoivat ruokailutottumuksistaan.
Viisi prosenttia teini-ikäisistä kertoi käyttävänsä alkoholia viikoittain. Tutkimuksen tuloksista kävi ilmi, että alkoholin käytön vaara kasvoi selvästi, jos lapsuudessa oli taipumus syödä sokeria ja rasvaa.
HS: Ei voida suoraan yleistää Suomessa
Tutkimuksessa otettiin huomioon myös ikä, sukupuoli, maa, vanhempien koulutus- ja tulotaso, lapsen terveys sekä tiukka kasvatustyyli, mutta niillä ei millään havaittu mitään vaikutuksia tutkimuksen tuloksiin.
Helsingin Sanomien haastattelema tutkijaryhmässä mukana ollut Helsingin yliopiston professori Jaakko Kaprio korostaa, että tulos on vasta alustava.
Suomessa tulosta voidaan asiantuntijan mukaan yleistää ruokakulttuurin osalta, mutta hän huomauttaa, että lasten alkoholin kokeilemisen kulttuuri on varsin erilainen täällä verrattuna vaikkapa Etelä-Eurooppaan.
Lähteet: NCBI, Helsingin Sanomat
Uusimmat
-
23:54
Jukka Jalonen paljasti Kari Jalosen maukkaat sanat pelin jälkeen – Leijonat-luotsilta tiukka murjaisu Tshekistä
-
23:50
Teksasilaisessa peruskoulussa ampuminen – ainakin 15 kuollut
-
23:39
Leijonien upeassa osumassa tiivistyi kiekkoromanttinen Tappara–Ilves-yhteistyö – Toni Rajala myhäili: "Oli kyllä hieno syöttö!"
-
23:12
Uskomaton lukema! Leijonien Jussi Olkinuoran taso tiivistyy käsittämättömän kovaan faktaan – "En lähde valehtelemaan"
-
23:12
Unkari kertoi julistavansa hätätilan Ukrainan sodan vuoksi
-
23:11
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:53
Leijonat päätti lohkovaiheen hienolla tavalla – "Ei paljon tyytyväisempi voisi olla"
-
22:43
Leijonat teki MM-kisojen historiaa!
-
22:36
Suomi marssi komeasti lohkovoittoon – näin Tshekki ottelu eteni
-
22:33
Tässä Leijonien MM-puolivälierän vastustaja ja aikataulu – Suomelta häikäisevä näytös Tshekkiä vastaan!
-
22:33
Kommentti: Leijonien MM-kotikisamatkassa on yksi hämmästyttävä piirre – Tshekki-peli tarjosi vastustajille pelottavaa viestiä
-
21:24
Venäjä vallannut kolme kaupunkia Donetskissa, Mariupolista löydetty 200 ruumista – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
21:15
Lasse Kukkoselta täyslaidallinen Kari Jalosen Tshekin touhuille – "Aivan törkeätä, farssi!"
-
21:15
Perheenisä nosti veitsen ilmaan ja uhkasi tappaa vaimonsa – alaikäiset lapset tulivat väliin, yksi otti aseen pois
-
21:02
Tampereelle avautuu maailman ensimmäinen sairaalahuvipuisto
-
21:00
Juuri avioituneen Kourtney Kardashianin nimi vaihtui sosiaalisessa mediassa
-
20:57
Nuorukainen kaahasi pyörätiellä lähes kahtasataa – matka tyssäsi tylysti puuhun
-
20:55
Katsokaa tätä myllytystä! Sakari Manninen tuplasi Leijonien johdon huippuottelussa
-
20:51
Ukrainan vilja halutaan saada liikkeelle – ministeri Kurvinen: Ostamista helpottavia päätöksiä tulossa lähipäivinä
-
20:40
Apinarokkoa on nyt ainakin 20 maassa Afrikan ulkopuolella – lähes kaikki tartuntatapaukset suhteellisen lieviä
-
Lataa lisää