Hyttyset ovat ikäviä seuralaisia, mutta itikoiden torjunnassa tulisi käyttää vain hyväksyttyjä valmisteita ja noudattaa käyttöohjeita, muistuttavat Tulli sekä Turvallisuus- ja kemikaalivirasto. Tullin tarkastuksissa otetaan haltuun kiellettyjä hyönteiskarkotteita- ja myrkkyjä joka kesä.
Hyttyskarkotteet ja -myrkyt ovat biosidivalmisteita. Koska ne on tarkoitettu tappamaan eliöitä, niiden käyttöön liittyy monenlaisia terveys- ja ympäristöriskejä.
Suomessa saa myydä ja käyttää vain sellaisia biosidivalmisteita, jotka Tukes on hyväksynyt. Ulkomailta ostettujen valmisteiden käyttö on laitonta, ellei tuote ole saanut viranomaisen hyväksyntää. Suomessa hyväksyttyjä biosidivalmisteita listataan KemiDigi-sivustolla.
Hyväksytyn valmisteen tunnistaa Tukesin lupanumerosta. Lisäksi myyntipakkauksesta tulisi löytyä turvallista käyttöä koskevat tiedot suomeksi ja ruotsiksi. On harvinaista, että nämä tiedot löytyvät ulkomailta tilatuista hyttysmyrkyistä tai -karkotteista.
Jo alkukesän aikana Tullin tarkastuksissa on otettu haltuun runsaasti kiellettyjä hyönteismyrkkyjä ja torjunta-ainetyynyjä. Lähetyksiä tulee lisää päivittäin. Tulli pidättää ulkomailta tilatut luvattomat valmisteet, ja ne hävitetään kuulemisprosessin jälkeen. Tämä koskee myös yksityiskäyttöön tilattuja valmisteita.
Lue myös: Varaudu viivästyksiin verkko-ostoksilla! Heinäkuussa astuu voimaan oleellinen muutos – näin tullaat sujuvasti
Hyttysmyrkyt vaaraksi myös muille eliöille
Kesäkuussa suositun Thermacell-hyttyskarkottimeen liittyvät huolet nousivat otsikoihin, kun . Taustalla oli sosiaalisessa mediassa käyty kiivas keskustelu laitteiden mahdollisesta haitasta ympäristölle.
