Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"On ollut ilo ja etuoikeus" – näin tunteikkaasti ankkurilegenda Kari Toivonen päätti viimeisen uutislähetyksensä

1:00Näin edesmennyt Kari Toivonen päätti viimeiset uutislähetyksensä
Julkaistu 28.09.2019 20:55
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Tänään pitkäaikaisen sairauden uuvuttamana kuollut Kari Toivonen teki Yleisradion uutistoimituksessa pitkän, lähes 40 vuoden mittaisen uran.

Vuosien varrelle mahtui lukuisia historiallisia uutisia. Toivonen kertoi suomalaisille muun muassa ensimmäisestä kuulennosta, Tšernobylin  ydinonnettomuudesta ja Estonian uppoamisesta, josta tuli viime yönä kuluneeksi 25 vuotta. Toivosen uran varrelle osui hieman ennen eläkkeelle jäämistä vielä uutinen Aasian tsunamikatastrofista tapaninpäivänä 2004.

Toivosen työura päättyi uutislähetykseen tiistai-iltana 24. toukokuuta vuonna 2005. Osuvasti samana päivänä tuli kuluneeksi 50 vuotta Suomen ensimmäisestä televisiolähetyksestä.

Viimeisen lähetyksensä päätteeksi Toivonen käytti hetken kiittääkseen katsojia ja pohtiakseen uutisten merkitystä.

– Uutiset ovat yleensä vakavia ja järkyttäviäkin, mutta ihmismieli on sellainen, että se suodattaa asioitaja vain hyvät ja miellyttävät muistot jäävät, Toivonen tunnelmoi.

– Hyvät katsojat on ollut ilo ja etuoikeus välittää teille uutisia, uutisankkuri sanoi jättäessään jäähyväiset.

Katso Toivosen viimeisen uutislähetyksen lopetus jutun videolta.

Lisää aiheesta:

Katso video: Keijo Leppäselle jättiyllätys uransa viimeisissä Kymmenen uutisissaKatso video: Näillä sanoilla eläkkeelle jäänyt suosikkiankkuri Keijo Leppänen hyvästeli katsojat"Se oli dramaattinen juttu": Tätä suorassa lähetyksessä tapahtunutta tilannetta Keijo Leppänen ei unohda koskaanUutisankkuri Keijo Leppänen on tehnyt noin 8 000 lähetystä – nämä uutiset ovat uran dramaattisimmatTunnetut uutisankkurit muistelevat edesmennyttä kollegaansa Kari Toivosta: "Lapsuuteni uutisääni on poissa"Ylen tv-uutisankkuri Kari Toivonen on kuollut
YleKuolleetToimittajatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yle
  • Eilen11:16
    Media

    Merja Ylä-Anttila eläkepäiville: "Tinki tuli täyteen"

  • 26.9.19:41
    Euroviisut

    Yle kommentoi EBU:n Israel-kokousta: "Meillä ei ole tarkkaa tietoa siitä, mistä siinä täsmälleen äänestetään"

  • 26.9.18:01
    MTV Uutisextra

    Ylen väistyvä toimitusjohtaja avaa välejään perussuomalaisiin – myrskyisät vuodet takana: "Joitakin päiviä olisi voinut jäädä kokematta"

  • 16.9.16:27
    Euroviisut

    Nyt lähti Espanja – Ylen johtaja kommentoi Israel-boikottia

  • 13.9.11:26
    Petteri Orpo

    Orpo Ylellä: Nato vahvistaa puolustusta koko Venäjän rajalla, myös Suomessa, nosti esiin droonimuurin