Omituiset oireet viittasivat aivokasvaimeen – leikkauksessa paljastunut kuvottava yllätys sai lääkärit hurraamaan: ”Olimme ikionnellisia”
Newyorkilaisnainen kärsi oudoista neurologisista oireista. Aivokasvainta epäilleet lääkärit huokaisivat helpotuksesta, kun kasvaimen sijaan naisen aivoista löytyi loinen, kertovat muiden muassa Today- sekä ABC 13 -uutissivustot.
Rachel Palma, 42, alkoi kärsiä tammikuussa 2018 omituisista oireista. Hallusinaatiot, unettomuus ja kamalat painajaiset riivasivat yhdysvaltalaisnaista. Hänen oikea kätensä päästi yhtäkkiä irti asioista, kahvikupit putoilivat. Sanat katosivat Rachelin mielestä, eikä hän muistanut perheenjäsenilleen tekemiä soittoja.
– Kohtaukset muuttuivat koko ajan älyttömimmiksi. Oli päiviä, joina en tiennyt, missä olin, Rachel kertoo Today-sivustolle.
Rachel kävi monesti päivystyksessä, mutta syy oireille ei selvinnyt. Viimein pään magneettikuvaus paljasti, että naisen aivojen vasemmalla puolella oli marmorikuulan kokoinen vioittuma. Rachelia hoitanut neurokirurgi Jonathan Rasouli kertoo Todaylle, että oikeakätisillä ihmisillä aivojen vasen puolisko kontrolloi kieltä ja toiminnanohjausta.
Lääkärit epäilivät vioittumaa aivokasvaimeksi. Rachel ja hänen aviomiehensä olivat shokissa diagnoosista.
– En ikinä antanut itseni ajatella, että se olisi syöpä, Rachel sanoo.
Rachelin epäilykset osoittautuivat oikeaksi.
Lääkärit hurrasivat ja taputtivat
Kun Rachelin kallo avattiin kirurgisen operaation yhteydessä viime syksynä, lääkärit löysivät jotain aivan muuta kuin aivokasvaimen. Rachelin aivoissa oli kiinteä kapseloitunut möykky, joka näytti viiriäisen munalta. Lääkärit poistivat möykyn yhdessä osassa ja pilkkoivat osiin nähdäkseen, mitä sen sisältä löytyisi.
Möykyn sisältä tuli kapea heisimato.
Kuvottavaa toki, mutta parempi kuin aivokasvain. Lääkäritiimi oli iloinen.
– Olimme ikionnellisia. Hurrasimme ja taputimme. Olimme niin iloisia, Rasouli sanoo ABC 13 -uutissivustolle.
Myös Rachel oli helpottunut, vaikka ajatus aivoihin pesiytyneestä loisesta oli inhottava. Ainakaan kyseessä ei ollut mahdollisesti tappava syöpä.
Hyvä elintarvikehygienia ehkäisee tartuntoja
Rachelin neurologisia oireita selitti heisimadon aiheuttama systiserkoosi, jonka aiheuttavat elimistöön päätyneet madonmunat, joista kuoriutuu toukkia. Aivoissa systiserkoosirakkulat voivat saada aikaan keskushermosto-oireita, kuten halvauksia, näköhäiriöitä ja epilepsian, kertoo Terveyskirjasto.
Infektio käynnistyy, jos ihminen on syönyt huonosti kypsennettyä lihaa, jossa on toukkia, tai sian ulosteesta, jossa on madon munia. Kapean heisimadon tartunta ehkäistään elintarvikehygienialla, naudan- ja sianlihan riittävällä kypsentämisellä ja vihannesten pesemisellä.
Tyypillisesti loistartunnat saadaan ulkomailta. Rachel ei kuitenkaan ollut ollut matkoilla riskialueilla, kuten Latinalaisessa Amerikassa, mutta hän keskittyy tartunnan syyn pohtimisen sijaan iloitsemaan hyvästä lopputuloksesta. Rachel kävi pari kuukautta sitten viimeisessä aivokuvauksessa ja sai puhtaat paperit.

Lähteet: TODAY, ABC 13 News, Terveyskirjasto
Uusimmat
-
02:00
THL:n kysely: Osassa sairaaloista mitattiin hellesäillä jopa yli 30 asteen sisälämpötiloja – osin syynä varautumisen puute
-
00:30
Yli 210 puheenvuoroa Natosta: Eduskunnan historiallinen Nato-keskustelu kesti yli 14 tuntia, näin eri ryhmät ottivat kantaa
-
00:00
Leijonat vastasi törkytemppuihin tylyllä tavalla – Mikael Granlund reagoi jäänviileästi jenkkien hölmöilyyn
-
23:47
Teemu Hartikainen ilmaisi mietteensä USA-pelurin tempusta: "Ketuttaa"
-
23:31
Mikko Lehtonen paljasti, mitä hänelle tapahtui polvitaklaustilanteessa – "Sitten mentiin koppiin tutkimaan"
-
23:17
Marin Ylellä Turkin muuttuneesta mielipiteestä Suomen Nato-jäsenyyttä kohtaan: "Tietenkin nämä viestit ovat huolestuttavia"
-
23:11
USA:n turhautuneet temput pakottivat Jukka Jalosen toimimaan
-
22:55
Ukraina: 20 siviiliä kuollut iskussa Luhanskissa – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
22:55
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:48
Leijonat loisti, USA sikaili – tämä törkytemppu käänsi kuuman ottelun Suomelle
-
22:47
Espoossa raju tulipalo, kymmenkunta evakuoitiin, osa autettiin ulos nostolavalla
-
22:46
Leijonat antoi kurittomalle USA:lle opetuksen – näin tapahtumarikas huippuottelu eteni
-
22:20
Leijonat-jyrältä hirmuniitti – USA:n leirissä keitti yli, Marko Anttilakin painimassa
-
22:19
Muut pohjoismaat lupaavat auttaa Ruotsia ja Suomea, jos maihin hyökätään Nato-hakemuksen aikana – nyt myös Ranska ja Baltian maat liittyivät joukkoon
-
21:59
Millaiseen vastahyökkäykseen Venäjä käy Suomen Nato-hakemuksen myötä? "Poliittinen kiusanteko on kuulunut suhteeseen aina"
-
21:50
Junaturma Kataloniassa: Ainakin 85 loukkaantunut, kuljettaja kuoli
-
21:38
Nämä hetket on nähtävä: Raukkamainen sikailu Leijonat-tähden päähän – sitten soi urakalla USA:n maalissa!
-
21:28
Venäjä uhkaa Radio Svobodaa yli miljoonan euron sakolla Ukrainan sotaa koskevien uutisten levittämisestä
-
21:18
Sami Kapaselta paljastuksia USA-pelaajien koiruuksista – Leijonien Marko Anttilakin tähtäimessä
-
21:15
Presidentti Niinistö valtiovierailulle Ruotsiin – katso tästä tiistain ohjelma ja suorat lähetykset
-
Lataa lisää