Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Olympialaisten siirtäminen johtaisi valtavaan härdelliin – iso kysymys: "Mikä väistää ja miten?"

10:32Aikooko Suomen olympiajoukkue osallistua Tokion olympialaisiin heinäkuussa – vieraana olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön johtajan Mika LehtimäkiOlympiakomitean huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Lehtimäki: Lukuisat asiat tekevät olympialaisten siirtämisestä vaikeaa.ullstein bild - Sven Simon/ All Over Press
Julkaistu 23.03.2020 11:09
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Tokion olympialaisia jouduttaneen koronaviruspandemian myötä siirtämään alkuperäisestä ajankohdastaan, ensi kesästä, eteenpäin. Vaivatta tämä ei tulisi kuitenkaan tapahtumaan, mitä alleviivaa myös Suomen olympiakomitean huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Lehtimäki.

Kansainvälinen olympiakomitea KOK lupasi sunnuntaina päättää menettelystä Tokion kisojen kanssa neljän viikon kuluessa. Päätöstä olisi näin lupa odottaa 19. huhtikuuta mennessä. Japanin pääministeri Shinzo Abe myönsi kuitenkin tuoreeltaan maanantaina, että olympialaisten siirtäminen alkaa näyttää ilmeiseltä.

Käytännössä lähiajat tarkkaillaan vielä koronavirustilanteen kehittymistä. Mika Lehtimäki muistutti MTV:n Uutisaamussa, että asiassa on kyse myös ihmishengistä.

– Uskon, että päätöksessä painaa tällä hetkellä ylivoimaisesti eniten terveysnäkökulma. Kaikki muu tulee kyllä sen taustalla, ja raha on kuitenkin vain rahaa, Lehtimäki sanoi.

Lehtimäen arvion mukaan myös urheilulliset perusteet puoltavat kisojen siirtämistä.

– Tämänhetkiset harjoitusolosuhteet ovat kovin erilaiset eri maissa. On liikkumisrajoituksia ja niitä tulee varmasti lisää, todennäköisesti myös Suomessa. Lisäksi karsintasysteemi on jo mennyt suurimmassa osassa lajeista umpeen ja on peruttu niitä kilpailuja, joiden kautta urheilijat valikoituvat olympialaisiin. Jouduttaisiin takaisinlaskentaperusteisiin, ja vaikka niitä tehtäisiin kuinka urheilullisen perustein, ne ovat aina tietynlaista mielivaltaa jo aikaisemmin sovitusta. 

Tilanne on kuitenkin ongelmallinen myös jos ja kun kisoja siirretään. Edessä olisi väistämättä suuri hulabaloo.

– Yli miljoona hotellivarausta on aika iso ruletti uudelleenjärjestää ja siirtää. On lisäksi 33 kansainvälistä lajiliittoa, joiden kilpailukalenteri on naulattu vuodelle 2021 ja siitä eteenpäin. Mikä väistää ja miten kansainvälisessä kilpailujärjestelmässä? Lehtimäki nosti esiin merkittävän kysymyksen.

Haasteita tuovat myös suorituspaikkojen varaamiseen liittyvät asiat.

– Osa suorituspaikoista on rakennettu ikään kuin kisojen ajaksi, niin että niille on muuta käyttöä sen jälkeen. Liikkuvia osia on varmasti tuhansia, enkä haluaisi tässä kohtaa olla järjestelytoimikunnan housuissa.

– Tämä neljän viikon varoaika, joka annettiin, menee varmasti näiden suunnitelmien tarkistamiseksi, jotta voidaan kerralla ilmoittaa uusi ajankohta tai ainakin uusi päätös relevantisti.

Mika Lehtimäki kertoo ylälaidan videolla myös, miten suomalaiset huippu-urheilijat ovat olympialaisten mahdolliseen siirtymiseen suhtautuneet. 

Lisää aiheesta:

Suurin osa Suomen olympiaurheilijoista suuntaa Pekingiin ensi keskiviikkona – yksi kysymys yhä vailla vastausta: "Käydään edelleen neuvotteluja"Kauhukuva Pekingin olympialaisten alla – raudanlujat koronarajoitukset saattavat estää terveenkin urheilijan kisamatkanSuomen olympiapomo tyrmää rokottamattomien urheilijoiden haaveet olympiamatkasta – "Täysin mahdoton kuvio"Olympiakomitealta synkkä ennuste Pekingin talviolympialaisiin – Tokion olympialaisten siirto pakotti miettimään tukia uudelleenOlympialaisten kohtalo puhuttaa yhä, KOK:n suomalaisjäsen Sari Essayah valotti tulevia päätöksiä – "Näitä ei tehdä taloudellisilla perusteilla"KOK asetti uuden aikarajan olympialaisiin liittyen – urheilijoiden harjoittelu pyritään turvaamaan erikoisratkaisuilla
OlympialaisetKoronavirusUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Olympialaiset
  • to15:28
    Milano-Cortina 2026

    Olympialaisten yllä uhkakuva – järjestäjiltä vakuutteluja: "Muita vaihtoehtoja ei ole"

  • to10:28
    Leijonat

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • to09:29
    Maastohiihto

    Venäjän valituksesta uutta tietoa

  • ke15:59
    Milano-Cortina 2026

    Näissä asuissa Suomi osallistuu Milano-Cortinan talviolympialaisiin

  • ke14:39
    Milano-Cortina 2026

    Norja hurjana: 35 olympiamitalia!