Yhdysvaltain ja Suomen kansalainen Lizzie Armanto kuuluu rullalautailun eliittiin. Tokion olympialaisissa Suomea edustanut kalifornialaisurheilija on kansainvälinen tähti, mutta Suomen-vierailullaan hän yllättää maanläheisyydellään.
Häneltä sujuvat yhtä hyvin Hollywoodissa ja New Yorkissa hänen ympärilleen rakennetut jalkinevalmistajan monipäiväiset julkistamistilaisuudet kuin haastattelu Helsingissä.
– Oli kunnia asia, että pääsin kilpailemaan rullalautailun ensimmäisiin olympialaisiin ja edustamaan lajissani isäni kotimaata Suomea, Armanto kertoo STT:lle.
Armannon, 29, olympiamatka vaarantui viime vuonna ison loukkaantumisen takia. Lajin olympiadebyytin ennakkosuosikkeihin kuulunut skeittari ehti vaivoin toipua reisiluun murtumasta, ja mitali Tokiossa jäi haaveeksi.
– Koen itseni skeittauksen lähettilääksi, ja näytän mielelläni mallia. Rullalautailu on enemmän kuin kilpailulaji, se on elämäntapa, yhteisöllisyyttä, Armanto valistaa.
Entä tavoitteet? Eikö ainoana naisena täyden kiepin – 360 astetta – pyörähtänyt Armanto ole itse osoitus siitä, että huipputulokset ratkaisevat?
– Jos yhä useampi aloittaa rullalautailun siksi, että näki minut olympialaisissa, niin olen iloinen. Olympialaiset eivät määrittele urheilijaa tai minua, Armanto linjaa.
– Skeittaus on aina enemmän kuin olympialaiset, Armanto lisää.
Jalkinemalliston kuvauksia tehtiin Suomessa
Armannosta huokuu täysammattilaisuus. Lizzie Armanto on itsessään miljoonien arvoinen henkilöbrändi. Hänen taustallaan ahertavat osaavat tekijät, jotka huolehtivat myös amerikkalaisista filmitähdistä ja urheilukuuluisuuksien kermasta.
