Tokion olympialaisten pituusfinaalissa nähtiin kohahduttava tilanne, kun Australian Brooke Strattonin hyppy näytti olevan selkeästi yliastuttu, mutta se kuitenkin mitattiin. Tämä pudotti Ruotsin Khaddi Sagnian pois kolmelta viimeiseltä hyppykierrokselta. Ruotsalaiset eivät tätä sulattaneet.
LUE MYÖS: Skandaali olympialaisissa – kultamitalit ratkaistaan järjettömällä ajankohdalla: "Se on vain sen vuoksi, jos he olisivat finaalissa"
Sagnia oli lopulta kilpailun yhdeksäs tuloksella 6,67 ja putosi pois kolmelta viimeiseltä hyppykierrokselta. Strattonin kyseenalainen hyppy kantoi 6,83 ja nosti hänet kahdeksanneksi. Strattonin jalka oli kuitenkin tv-kuvan perusteella kiinni vahassa. Grafiikan mukaan Strattonilla olisi ollut väliä vahaan 0,3 senttimetriä.
– Se on mielestäni päivänselvä yliastuminen, Discovery plus -kanavan asiantuntija Peter Häggström totesi.
Hypyssä näytettiin valkoista lippua ja se mitattiin. Australialaisen hyppy riitti lopulta seitsemänteen tilaan. Pituushypyn kolminkertainen Ruotsin mestari Häggström selitti, että yliastumiseen ei käytetä teknologiaa, vaan toimitsija tekee ratkaisevan päätöksen.
– Se on niin mielivaltaista. Sellaisia tekniikan ratkaisuja on jo olemassa, mitkä voivat korjata tämän. Tenniksessä on "hawk-eye", jolla nähdään täsmällinen pallon osumapaikka. Emme voi istua tässä vuonna 2021 tällaisen epävarman asian kuin yliastumisen ympärillä. Valkoiset ja punaiset liput vuonna 2021 ovat kivikautisia. Lopettakaa jo, Häggström kertoi.

