Ruotsalaiset ovat ihmeissään, kun jalkapallon naisten olympiafinaali ratkaistaan perjantaina Japanin aikaa kello 11. Yksikään aiempi turnausottelu ei ole alkanut niin aikaisin.
LUE MYÖS: Olympialaisten tuomaripäätös aiheutti raivoa – "Petos"
Aikaisintaan ottelut ovat alkaneet kello 16.30 Japanin aikaa. Ruotsin ja Kanadan välillä pelattavan loppuottelun alkamisaika johtuu todennäköisesti yhdysvaltalaisesta TV-yleisöstä. Yhdysvalloissa ottelu pelataan parhaaseen katseluaikaan illalla.
Yhdysvallat puolestaan pelaa pronssiottelussa torstaina Australiaa vastaan. Ottelu käynnistyy paikallista aikaa klo 17, jolloin Yhdysvalloissa on aamuyö. Ruotsalaisyleisölle tilanne on sama loppuottelun kohdalla. Finaali käynnistyy Ruotsin aikaa kello 4 aamuyöstä.
– Se on vai sen takia, että jos Yhdysvallat olisi finaalissa. Se tuntuu turhauttavalta, kun mennään heidän kellonsa mukaan, joten olisi ymmärrettävää, jos sitä muutettaisiin. Sitä ei kuitenkaan todennäköisesti tehdä, Ruotsin Caroline Seger totesi Sportbladetille.
– Tilanne on sama molemmille, joten täytyy vain hyväksyä se ja yrittää valmistautua aikaiseen ajankohtaan ja korkeaan lämpötilaan, Seger jatkoi.
Ruotsin jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Peter Gerhardsson ei ole sen kummemmin pohtinut, että miksi ottelu on asetettu pelattavaksi aamupäivällä.

