Mies vei autonsa öljynvaihtoon, kojelautakamera jäi päälle – marssi pomon puheille nähtyään tallentuneen materiaalin
Jos viet autosi korjaamolle öljynvaihtoon, et varmaankaan ajattele sen joutuvan mekaanikon hupiajelun välineeksi. Yhdysvaltalaismies väittää hänelle käyneen juuri näin.
Hyundain premiumbrändi Genesiksen G70-mallin omistava yhdysvaltalaismies vei autonsa taannoin augustalaiseen Hyundai-huoltoon rutiininomaiseen öljynvaihtoon.
Omistaja joko unohti tai tarkoituksella jätti autonsa kojelautakameran päälle operaation ajaksi. Kuten jutun perästä löytyvän YouTube-videon materiaalista voi päätellä, ei mekaanikolla kuitenkaan ollut hajuakaan siitä, että kamera oli päällä.
Video alkaa siitä, kun mekaanikko peruuttaa auton ulos hallista ja huikkaa kollegalleen lähtevänsä koeajolle.
– Pidä hauskaa sen kanssa, kollega toteaa kehottaen mekaanikkoa ottamaan ilon irti suorituskykyisestä autosta.
Mekaanikko tekee työtä käskettyä ja intoutuu kiihdyttelemään autolla. Kojelautakamera ei paljasta auton nopeutta, mutta kuvamateriaalista päätellen sallituissa rajoissa ei ihan pysytty. Videolla kuuluvasta pimputuksesta voi lisäksi päätellä, ettei mekaanikko käyttänyt turvavyötä.
Yhdessä vaiheessa mekaanikko vastaa puhelimeen ja hehkuttaa – ilmeisesti kollegalleen – auton suorituskykyä. Video päättyy, kun mekaanikko kurvaa takaisin korjaamon pihaan ja riemuitsee pitävänsä autosta.
Puolentoista tunnin odotus
Auton omistaja väittää odottaneensa korjaamolla puolentoista tunnin ajan. Hänellä ei ollut hajuakaan siitä, että hänen autollaan oli lähdetty öljynvaihto-operaation aikana myös ajelulle, vaan asia selvisi vasta kojelautakameran materiaalista.
Vaikka autoa ei varsinaisesti rääkättykään, on omistaja hämmästynyt, että öljynvaihto vaati koeajoa ensinkään.
Omistajaa haastatelleen Carscoopsin uutisessa todetaan, että auton omistaja oli keskustellut jälkikäteen korjaamopäällikön kanssa. Videon nähnyt pomo oli omistajan kertoman mukaan antanut mekaanikolle potkut siltä seisomalta, mutta julkaisu ei ollut ainakaan vielä toistaiseksi saanut tälle tiedolle vahvistusta korjaamolta.
Katso video alta.
Lähteet: Carscoops, YouTube (John Baek)
Uusimmat
-
11:40
SAK:n Eloranta Ylelle: Ensi viikon työtaistelutoimet ovat vältettävissä, mutta hallitukselta tarvitaan "selkeä signaali"
-
11:28
HS: Juoksuvalmentaja Ari Nummela on kuollut
-
11:19
Pekka Pouta: Lämpömittari valehtelee tänään – jouluksi ilouutinen, vaikka ensi viikonlopun käänne uhitteleekin
-
11:05
Barbra Streisand suree entisen kumppaninsa Ryan O'Nealin kuolemaa: "Hänet tullaan muistamaan"
-
11:00
Mitä hyvään sähköauton latausetikettiin kuuluu? Autoliiton koulutuspäällikkö vastaa
-
10:55
Naisen hätäabortti estettiin oikeusministerin vaatimuksesta – sikiö ei olisi elinkelpoinen
-
10:46
Tätä et saa autossasi tuunata: "Ei sitä ajokorttiinkaan sovi piirtää viiksiä itselleen"
-
10:46
Entinen raksamies junttasi hetki sitten alasarjassa – nyt hän on Juventuksen suuri tähti: "Kehittynyt huimasti"
-
10:32
Kerrostaloasunto tuhoutui tulipalossa Helsingissä, yksi sairaalaan – naapuri kuvasi savusukeltajia työssään
-
10:32
Ukrainassa uuvutustaistelu – USA:n tuen katkeamisen seuraukset olisivat "katastrofaaliset"
-
10:25
Taksikuskikonkari Matti kehuu MTV:lle pikkujouluasiakkaiden nykykuntoa – yksi alan lieveilmiö tympii: "Asiakkaat eivät uskalla mennä kyytiin sieltä"
-
10:11
Erika Vikman jakoi somessa saamiaan törkykommentteja: "Toivon, että joku voisi peilata ajatteluaan"
-
09:46
Makutestissä kaupan riisipuurot – suosikki yllätti totaalisesti: "Halvallakin voi saada hyvää"
-
09:27
Henkilöauton peili osui, pyöräilijä sairaalaan Forssassa
-
09:15
NHL:n pelaajayhdistykseltä tunnustus Mikael Granlundille – Pittsburgh-luotsi mieltyi KalPan kasvattiin: "Hänessä on paljon potentiaalia"
-
09:13
Taloudellista väkivaltaa tunnistetaan yhä huonosti
-
09:01
Anne Kukkohovin on vaikea avautua vakavalle suhteelle: "En deittailisi itseäni"
-
08:58
Valkoisen talon neuvonantaja: Washington varma, että Pohjois-Korea toimittaa aseita Venäjälle – MTV seuraa sotaa
-
08:53
"Suurempi kuin Lontoon metroverkko" – Gazan tunneliverkostot ovat Hamasin hallitsema alamaailma
-
08:33
Ruotsalainen jääkiekkoväki järjestäytyy auttamaan halvaantunutta Sanni Hakalaa
-
Lataa lisää