Kirjastoissa työskentelevät lukukoirat yleistyvät kovaa vauhtia. Mutta millainen karvaturri sopii lukukoiraksi? Entä miten lukukoirien koulutus etenee?
Partacollie Venla loikoilee rauhallisesti lattialla. Siihen syttyy kuitenkin kuin automaattisesti into päälle, kun pieni tyttö saapuu Venlan asiakkaaksi. Venla on Tapiolan kirjastossa toimiva lukukoiraharjoittelija. Venlan lisäksi Tapiolan kirjastossa työskentelee Suomen ehkä tunnetuin lukukoira, maltankoira Börje, joka palkittiin vastikään Helsingin Kirjamessuilla. Lukukoirat auttavat esimerkiksi lukuvaikeuksista kärsiviä lapsia rohkaistumaan lukemaan. Venlan omistaja, kirjastonhoitaja Marjukka Peltonen sanoo, että lukukoiraksi sopivat ihmisvarmat ja hyväkäytöksiset koirat.
– Erityisesti lasten kanssa pitää olla varma, eikä koira saa hätkähdellä tai olla säikyn oloinen. Venla on hyvin lapsirakas mutta ujostelee hiukan aikuisia, minkä takia se sopii työskentelemään juuri lasten kanssa. Lisäksi on tärkeää, että koiralla on hyvä kontakti omistajaansa, Peltonen sanoo.
Työkoiran luonne sopii tehtävien suorittamiseen

Peltosen mielestä kaikista olennaisinta on omistajan into: kuinka paljon hän on valmis tekemään sen eteen, että omasta koirasta kuoriutuu lukukoira. Mitään rodullisia rajoituksia ei ole, vaan sekarotuiset koirat ovat aivan yhtä tervetulleita virallisiksi lukukoiriksi kuin rekisteröidytkin koirat.
Peltonen kuvailee Venlaa perinteiseksi työkoiraksi, joka rakastaa tehtäviä. Samalla siinä on kaksi puolta: rauhallinen lukukoira ja iloinen riehuja, silloin kun sille annetaan lupa hullutella.

