Yläkerran asukkaan kävely kuulostaa ukkosmyrskyltä ja asunnossa lorisee kuin yleisessä käymälässä aina, kun naapuri käväisee helpottamassa oloaan. Olet myös kuullut kaikki naapuriesi salaisuudet. Kuulostaako tutulta? Ei ihme, sillä ääneneristysongelmat kerrostaloissa ovat yleisiä talojen ikään katsomatta.
- Löytyy kyllä ihan laidasta laitaan. Melkein miltä tahansa aikakaudelta löytyy sekä erittäin hyviä että erittäin huonoja äänieristyksiä. Suoraan sodan jälkeen pula-aikana rakennetuissa taloissa on yleisesti enemmän ongelmia, koska silloin kaikki minimoitiin, akustiikka- ja äänieristysyritys Akukonin johtava konsultti Henrik Möller kertoo.
Myöskään Helimäki Akustikkojen toimitusjohtajan Heikki Helimäen mielestä rakennuksen äänieristystä ei voida arvioida rakennusvuoden mukaan.
- On aikamoinen kirjo erilaisia ratkaisuja. Niitä on itse asiassa paljon enemmän kuin ymmärretään. On yksittäisiä rakenteita, jotka ovat olleet huonoja, ja niillä on tehty tietty määrä asuntoja.
Helimäki mainitsee esimerkiksi Nilcon-laatan, josta on olemassa parempaa ja huonompaa versiota.
- Niissä oli tällaisia ohkaisia betonikuoria, jotka siirtävät ääntä kauhean tehokkaasti. Niitä kehitettiin jossakin vaiheessa, kun huomattiin, että ne ovat niin huonoja. Siitä on olemassa kahta versiota tuolla kentällä.
Useaa vanhaa rakennusta on myös laajennettu ja tehty monessa eri vaiheessa. Tämän vuoksi samassa rakennuksessakin saattaa olla merkittäviä eroja.
- Vanhoissa kohteissa tulee tyypillisesti kolme, jopa neljä täysin erilaista ratkaisua vastaan, Helimäki sanoo.
"Kananpaskaseinät" päästävät kaiken läpi
Myytti hyvästä rakentamisesta ja hyvästä äänieristyksestä ennen sotia rakennetuissa vanhoissa taloissa ei pidä Möllerin ja Helimäen mukaan välttämättä paikkaansa. Osa taloista on äänieristykseltään oikein hyviä ja osa taas erittäin huonoja.
- Kyllä ennen sotaakin rakennettiin sellaisia taloja, joissa oli niin sanotut kananpaskaseinät. Sinne oli laitettu kanaverkko ja sitten oli heitetty sinne ihan kaikkea, mitä löytyy työmaalta. Ja sitten toinen kanaverkko päälle, sitten rapataan seinä ja kyllä se on hieno, mutta ei se pidä ääntä juuri ollenkaan, Möller sanoo.

