Oikeuskanslerin mukaan hallituksen esitystä Suomen ja Yhdysvaltojen välisestä DCA-sopimuksesta on täydennettävä. Esityksestä on käytävä tarkemmin ilmi velvoitteet, joihin Suomi sopimuksella sitoutuu, oikeuskansleri Tuomas Pöysti sanoo lausunnossaan.
Kyseessä on Suomen ja Yhdysvaltojen välinen puolustusyhteistyösopimus. Se täydentää Suomen Nato-jäsenyyttä ja määrittelee ehdot Suomen sekä Yhdysvaltojen yhteistoiminnalle kriisitilanteissa.
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) ja Yhdysvaltojen ulkoministeri Antony Blinken allekirjoittivat DCA-sopimuksen Washingtonissa joulukuussa.
Sopimus täytyy vielä hyväksyä ja saattaa voimaan eduskunnassa. Hallituksen lakiesityksessä siis ehdotetaan, että eduskunta hyväksyisi DCA-sopimuksen ja siihen liittyvät lait.
Esitys on paraikaa lausuntokierroksella. Se on määrä esitellä eduskunnalle juhannusviikolla.
Yhdysvalloille toimivaltaa
Sopimuksella Suomi avaa 15 sotilaskohdettaan yhdysvaltalaisten joukkojen mahdolliseen käyttöön.
Tiloja ja alueita voidaan käyttää myös Yhdysvaltojen puolustuskaluston, -tarvikkeiden ja -materiaalin sijoittamiseen ennakolta Suomen alueelle.
