Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden on määrä päättää tänään siitä, määrääkö se rikollisjärjestö United Brotherhoodin väliaikaiseen toimintakieltoon.
Annettava ratkaisu on osa oikeusprosessia, jossa viranomaiset pyrkivät lakkauttamaan rikollisjärjestön ja sen alajärjestö Bad Unionin.
Väliaikainen toimintakielto tarkoittaa esimerkiksi sitä, että lakkautetun järjestön tunnuksia ei saa käyttää. Jäsenet käyttävät syyttäjän mukaan pelotteena jengin punamustaa tunnusväritystä, jonka tarkoituksena on viestiä muille valmiudesta väkivallan käyttöön.
Jengi vastustaa lakkauttamista ja väliaikaista toimintakieltoa. United Brotherhoodin johtajana pidetyn miehen puolustus vetoaa muun muassa siihen, että jengi on jo lopettanut itse toimintansa.
Viranomaisten mukaan UB on Suomen vahingollisin rikollisryhmä, jolla on noin sata jäsentä. Se perustettiin vuonna 2010, kun järjestäytyneet rikollisryhmät Rogues Gallery, Natural Born Killers (NBK) ja MORE (Me olemme rikollisten eliittiä) yhdistyivät.

