Kirk oli presidentti Trumpin tukija ja merkittävä liittolainen.
Yhdysvalloissa oikeistolainen nuorisoaktivisti Charlie Kirk kuoli ampumisessa Utah Valleyn yliopistolla. Kirkin kuolemasta kertoo presidentti Donald Trump Truth Social -alustallaan.
Tapahtumasta leviävien videotallenteiden perusteella Kirkiä olisi ammuttu kaulaan.
Niissä näkyy, että Kirk oli ampumahetkellä puhumassa telttakatoksen alla muutamalle tuhannelle ihmiselle. Laukauksen jälkeen Kirk lyyhistyy tuolilleen ja ihmiset alkavat säntäillä paniikissa.
NBC:n mukaan tapahtuman turvajärjestelyt olivat kevyet, mutta Kirkillä oli mukana omia turvamiehiä.
Yliopiston lyhyessä tiedotteessa kerrottiin, että tapahtumassa ammuttiin yksi laukaus ja epäilty oli otettu kiinni. Myöhemmin se kuitenkin korjasi Deseret Newsille, että epäiltyä ei ollutkaan saatu kiinni. Kampus suljettiin ampumisen jälkeen.
Uutistoimisto AP:n mukaan ampumisen jälkeen kiinniotettun henkilön ei uskota olevan epäilty ampuja.
Oli puhumassa joukkoampujista
Tapahtumassa paikalla ollut Deseret Newsin toimittaja Eva Terry kuvaili The Guadianille epäiltyä noin 50–60-vuotiaaksi mieheksi, joka oli pukeutunut työasua muistuttavaan asuun. Toinen Deseret Newsin toimittaja Emma Pitts kertoo Guardianille, että juuri ennen ampumista Kirk oli ollut vastaamassa kysymykseen, joka koski transsukupuolisisia joukkoampujia.
Guardianin mukaan sosiaalisessa mediassa kiertäneissä videoissa näkyy, kuinka eräs tapahtuman osallistuja kysyy Kirkiltä, tietääkö tämä, kuinka monta transsukupuolista amerikkalaista on ollut joukkomurhaajina.
Kirk vastaa: ”Liian monta”, ja yleisö taputtaa.
Seuraavaksi Kirkiltä kysytään, kuinka monta joukkomurhaajaa Yhdysvalloissa on ollut viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Laskettaanko jengiväkivalta mukaan vai ei, Kirk vastaa.
Hetkeä myöhemmin Kirk näyttää saavan osuman kaulaan ja kaatuvan tuolillaan taaksepäin.
Trumpin tukija ja liittolainen
Kirk, 31, oli presidentti Donald Trumpin tukija ja merkittävä liittolainen. Hän oli perustamassa konservatiivisen nuorison Turning Point USA -järjestöä, jonka tapahtumassa hän oli puhumassa yliopistolla.
Kirkillä oli suuret joukot seuraajia sosiaalisessa mediassa. Siellä hän oli muun muassa vastustanut maahanmuuttoa ja puhunut kristillisyydestään.
Ampuminen on tuomittu Yhdysvalloissa laajasti yli puoluerajojen. Presidentti Trump pyysi aiemmin seuraajiaan rukoilemaan Kirkin puolesta.
Entinen edustajainhuoneen puhemies Nancy Pelosi kirjoittaa, että ampuminen on tuomittavaa eikä poliittisella väkivallalla ei ole minkäänlaista sijaa maassamme.
Kirk ja Turning Point USA -järjestö olivat keskeisessä roolissa Trumpin vuoden 2024 vaalivoitossa, ja Trump on kiittänyt Kirkiä nuorten äänestäjien innostamisesta ja mobilisoimisesta, kirjoittaa uutiskanava CNN.
Korjaus 10.9. kello 23.35: Uutisessa oli aiemmin, että epäilty ampuja on otettu kiinni. Yliopisto korjasi myöhemmin lausuntoaan sanomalla, että epäiltyä ampujaa ei ollutkaan saatu kiinni.
Uutista päivitetty 10.9. kello 23.52: Lisätty tieto Kirkin kuolemasta