Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ogier onnitteli ja piikitteli Latvalaa – oma virhe "yksi uran tyhmimmistä"

imago/Kräling/ All Over Press
Julkaistu 13.02.2017 13:43
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

M-Sportin Sebastien Ogier kävi pienimuotoista henkistä sotaa entisen tallikaverinsa Jari-Matti Latvalan kanssa heti Ruotsin MM-rallin jälkeen.

Ogier sijoittui Ruotsin rallissa kolmanneksi yllätysvoittoon Toyotallaan ajaneen Latvalan ja M-Sportin Ott Tänakin jälkeen. Latvala siirtyi myös MM-sarjan kärkeen, kun hän nappasi maksimipisteet Power Stage -voiton turvin. 

Ranskalaiskuskilta kysyttiin kisan jälkeen yllättyikö hän johdossa ajaneen Latvalan kovasta vauhdista viimeisellä pätkällä.

– Olin itse asiassa erittäin iloinen nähdessäni hänen ajavan kovaa. Nyt hän pääsee auraamaan minulle tietä Meksikossa! Tavoitteeni oli vain varmistaa pisteet, olen iloinen siitä. Olen nyt MM-sarjassa neljä pistettä (Latvalaa) jäljessä, mikä ei ole paha tässä vaiheessa kautta, Ogier kommentoi lehdistötilaisuudessa viitaten MM-sarjan johtajalle lankeavaan auraajan rooliin.

– Haluan onnitella Tommia (tallipomo Mäkinen) ja koko Toyotan tallia debyytistä. Tämä on hienoa myös Jari-Matille ja Miikalle (kartturi Anttila). Meillä oli mukavia aikoja tallikavereina. Olen iloinen nähdessäni taas Jari-Matin hymyilevän samalla tavalla kuin joku aika sitten, Ogier lisäsi.

Ogierin omat voittomahdollisuudet sulivat heti sunnuntain avauspätkällä tulleeseen virheeseen.

– Se oli yksi urani tyhmimmistä virheistä. Olin ajanut 50 metriä, kun haukkasin autollani hankeen, pyörähdin ja sammutin auton. Tiesin, että mahdollisuuteni olivat menneet, puolustava mestari summasi. 

Lähde: fia.com

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä turhautui – Jari-Matti Latvalalta osuvat sanatKalle Rovanperä myhäili tärkeimmästä: "Näyttävät aika hyvältä"Jari-Matti Latvala yritti pakoon – Toyota-kuskit tekivät "kostoiskun"Viime kauden floppikuski näytti Ruotsin MM-rallissa – "On jopa vähän epätodellista"Sébastien Ogier nosti esiin tallipomo Latvalan kivuliaan muiston – tämä kammovirhe jätti trauman: "Kuten Jari-Matti teki"Tallikaverit osasivat odottaa Kalle Rovanperän loistoa – "Se oli enemmän kuin ansaittua"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen13:19
    MM-ralli

    Maailmanmestarilta rajua tekstiä, Hyundai-tähti sivaltaa pomojaan – "Kertoo kaiken"

  • ti17:17
    MM-ralli

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • ti06:57
    MM-ralli

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    MM-ralli

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    MM-ralli

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä