Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

OAJ puuttui rasismikeskusteluun: Aikuisilla vastuu näyttää lapsille ja nuorille hyvää esimerkkiä

Rasismikeskustelu koskettaa myös lapsia ja nuoria. Kuvituskuva.
Rasismikeskustelu koskettaa myös lapsia ja nuoria. Kuvituskuva.Esko Jämsä
Julkaistu 02.08.2023 11:03

MTV UUTISET – STT

Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ottaa tiedotteessaan kantaa Suomessa viime aikoina velloneeseen rasismikeskusteluun. Järjestö peräänkuuluttaa aikuisten vastuuta näyttää hyvää esimerkkiä vuorovaikutuksesta toisten ihmisten kanssa.

OAJ arvioi pitkin kesää käydyn keskustelun rasismista ja yhdenvertaisuudesta nousevan esiin, kun koulutyö käynnistyy. 

– Korostan, että aikuiset ja erityisesti päättäjät muistaisivat vastuunsa siitä, että he antavat omilla toimillaan ja puheillaan lapsille ja nuorille esimerkin toisten kunnioittamisesta – ja keskustelijoina myös toisten kuuntelemisesta. Arvokeskustelulle on yhteiskunnassa selkeä tarve, Murto muistuttaa. 

OAJ muistuttaa tiedotteessaan, että koulutuksen arvopohja on selkeä ja säädöksin määritelty. Kaikki ovat opetuksessa yhdenvertaisia. 

– Opettaja edistää arjessaan yhdenvertaista ja moniarvoista yhteisöä ja yhteiskuntaa. Myös opettajan eettiset periaatteet lähtevät yhtäläisestä ihmisarvosta ja ihmisyyden kunnioittamisesta, Murto kertoo.  

3:19Mitä kansalaiset ajattelevat hallituksen tilanteesta ja politiikasta? MTV vieraili kauppakeskuksessa

Mitä kansalaiset ajattelevat hallituksen tilanteesta ja politiikasta? MTV vieraili kauppakeskuksessa

Lue myös: Koneen ja Nokian toimitusjohtajat jyrähtävät rasismista: "Ei voi hyväksyä missään muodossa missään"

""Hävettävä tilanne", "somekansan hömpötystä" – Näin kansalaiset kommentoivat poliittista keskustelua

Lisää aiheesta:

Kansanedustajat etsivät tietä koulurauhaan: "Kouluille asetettava kännykkäkielto olisi mielenterveysteko"Kouluväkivallan kitkemiseen on yksi lääke, kertoo opetusministeri MTV:lle: "Tarvitaan riittävästi aikuisia, ei vain koulujen tehtävä"Akava haluaa kriminalisoida verkossa tapahtuvan maalittamisenItä-Suomen yliopiston lehtori: Rasismia tulisi käsitellä kaikissa kouluissaLi Andersson: Kenenkään ei pitäisi vaihtaa koulua kiusaamisen takia – oppilaiden hyvinvointiin satsataan lähivuosina kymmeniä miljoonia eurojaOpetusministeri Li Andersson kommentoi Vantaan rankkaa kiusaamistapausta – "Jokainen tapaus tarkoittaa, että me yhteiskuntana olemme epäonnistuneet"
RasismiSuomiYhteiskuntaLapsetNuoretKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rasismi
  • 8.10.10:11
    Kotimaa

    Uutissuomalainen: Yhä useamman mielestä rasismi on merkittävä ongelma Suomessa – paitsi perussuomalaisten

  • 12.9.09:19
    Teemu Keskisarja

    Oikeusasiamies ei tutki Teemu Keskisarjan kohupuheita – useita kanteluja

  • 9.9.13:46
    Supo

    Supo muokkasi tekstiä väestönvaihtoteorian ja terrorismin yhteydestä

  • 7.9.12:06
    Koulu

    Hälyttäviä lukuja yläkoululaisten kokemasta rasismista: "Se on läsnä koko ajan"

  • 5.9.06:55
    Teemu Keskisarja

    Uutissuomalainen: Yhdenvertaisuusvaltuutettu pitää Teemu Keskisarjan puheita rasistisina