Nyt se on virallista: Volkswagen ja Ford merkittävään yhteistyöhön – tätä kaikkea on luvassa
Autojätit ovat ilmoittaneet perustavansa liittouman, jonka avulla niiden on tarkoitus säästää miljardeja.
Volkswagenin toimitusjohtaja Herbert Diess ja Fordin toimitusjohtaja Jim Hackett ovat hetki sitten kertoneet yksityiskohtia jo jonkin aikaa huhutusta maailmanlaajuisesta yhteistyöstä. Autojohtajat pitivät tiedotustilaisuuden Detroitin kansainvälisessä autonäyttelyssä.
Autojättiläiset aikovat tuoda markkinoille yhdessä kehitettyjä avolavamalleja sekä pakettiautoja jo vuodesta 2022 alkaen. Tarkoituksena on säästää kehitys- ja valmistuskustannuksissa miljardeja.
Yhteistyö koskenee siis ainakin Ford Transitia ja Rangeria sekä Volkswagen Transporteria, Caddya ja Amarokia. Tämän segmentin ajoneuvojen kysynnän uskotaan kasvavan merkittävästi seuraavien viiden vuoden aikana.
Suunnitelmista kerrottiin niinkin yksityiskohtaisesti, että Ford tulee suunnittelemaan ja valmistamaan keskikokoisia avolavamalleja kummankin yhtiön tarpeisiin. Se aikoo tuoda markkinoille myös suuremman pakettiautomallin eurooppalaisille asiakkaille. Volkswagen puolestaan tulee kehittämään ja valmistamaan pienikokoisempaa "kaupunkipakettiautoa".
Kulmakivi kilpailukyvyn parantamisessa
Sopimukseen kuuluu myös sähköautojen, autonomisten ajoneuvojen sekä liikkumispalvelujen yhteinen tutkimus- ja kehitystyö. Molemmat yhtiöt ovat avoimina myös yhteistyön syventämiselle tulevaisuudessa.
– Tämä liittouma tulee auttamaan kumpaakin yhtiötä luomaan asiakkailleen lisäarvoa ja vastaamaan heidän toiveisiinsa aiempaa paremmin, Hackett kertoi.
– Volkswagen ja Ford valjastavat yhteiset resurssinsa, innovointikykynsä ja markkina-asemansa palvellakseen miljoonia asiakkaitaan ympäri maailman entistäkin paremmin. Samaan aikaan liittouma toimii myös kulmakivenä kummankin kilpailukyvyn parantamisessa, Diess jatkoi.
Aiemmin on spekuloitu, ostaisiko Volkswagen pienen osuuden Fordista ja päinvastoin, mutta tämä ei ole yhtiöiden suunnitelmissa. Liittoumaa ylläpitämään on perustettu komitea, jota Diess ja Hackett johtavat yhdessä. Siihen lukeutuu useita johtohenkilöitä kummastakin yhtiöstä.
Uusimmat
-
07:00
Mikkelissä tehdään teatterin historiaa: Chaplinin klassikkoelokuva Diktaattori ensi kertaa Suomessa näyttämölle
-
06:44
Esapekka Lapilta pistävä havainto Chilen MM-rallin vaatimuksista: "Enemmän olen huolissani siitä, kestääkö tuo laite"
-
06:35
Kriitikko Arttu Seppänen PMMP:n porua herättäneistä festarikeikoista: "Tällä lailla konserttibisnes nykyään toimii"
-
06:34
Venäjän hyökkäysoperaatio Kupjanskin suunnalla hidastunut – MTV seuraa sotaa
-
06:31
Oletko tullut ajatelleeksi? Tässä tapauksessa autoilija saa ajaa päin punaisia – "Osa tietää, osa ei"
-
06:28
Katleena Kortesuon tiedot varastettiin – "Joudun lopun elämäni maksamaan omaehtoisesta luottokiellosta"
-
06:17
Näin yritysjohtaja vainosi eläkeläisnaapureitaan: Parkkeerasi poikittain pihatielle, tunkeutui tontille ja vihjaili lehdessä laittomuuksista
-
06:13
Kaja Kallas tänään Suomessa – kaksi kolmasosaa virolaisista haluaa hänen eroavan
-
06:10
Yli 2 500 Eurooppaan yrittänyttä kuollut tänä vuonna Välimerellä
-
06:02
Argentiinassa tuhannet naiset marssivat puolustaen aborttioikeutta
-
06:02
Hauholainen Timo kasvatti kurpitsan, jonka koko yllätti miehen itsensäkin: "Halloweenina se on tarkoitus kaivertaa"
-
06:02
Jukka Jalosen seuraaja selvillä – näin leijonakuningas kommentoi Antti Pennasen päävalmentajapestiä
-
05:56
Aborttiklinikan polttanut 22-vuotias nainen tuomittiin vankilaan Yhdysvalloissa
-
05:47
Kommentti: Viikonloppu voi tuoda mukanaan ongelman Natolle ja EU:lle
-
05:45
Ruotsi harkitsee armeijan käyttöä jengejä vastaan – "Laki ei ole jengisotaa ja lapsisotilaita varten, mutta se muuttuu nyt"
-
05:33
Tesla haastettu oikeuteen rasismin vuoksi
-
05:28
Peru sulkee osia Machu Picchusta – syynä ihmiset
-
05:23
SVT: Tukholmassa on 150 kohdetta, joissa poliisi odottaa tapahtuvan väkivaltaa
-
05:01
Salkkarit-Cindyn kohtalo jää dramaattisen käänteen jälkeen avoimeksi – hahmo ja näyttelijä poistuvat ainakin toistaiseksi sarjasta
-
23:53
Ruotsin entiseltä pääministeriltä ehdotus – Suomesta poliiseja avuksi jengiväkivallan torjumiseen
-
Lataa lisää