Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Nyt puhuu Antti Raanta – jakaa ilahduttavaa tietoa tilanteestaan

2:52Helsingissä loukkaantunut Antti Raanta paljastaa – tämä on tilanne juuri nytHelsingissä loukkaantunut Antti Raanta paljastaa – tämä on tilanne juuri nyt
Julkaistu 19.09.2025 17:34

ILARI SAVONEN & JUHO KOKKO – MTV URHEILU

Keskiviikkona Helsingissä loukkaantunut Lukon tähtivahti Antti Raanta päivitti tilannettaan MTV Urheilulle perjantaina.

Raanta, 36, joutui jättämään keskiviikon HIFK-ottelun kesken. Raannan mukaan hän sai tärskyn polveensa jo ottelun avauserässä.

– Menin tolppaa päin ja polvi vähän nytkähti. Se ei siitä oikein tykännyt. Ei tässä, sitä (polvea) yritetään saada pikku hiljaa aisoihin. Onneksi ei käynyt mitään vakavampaa, Raanta kertoo MTV Urheilulle.

1:48Lukolle todella paha takaisku: Antti Raanta nilkuttaa pukukoppiin – "Nyt on aika dramaattinen hetki"Lukolle todella paha takaisku: Antti Raanta nilkuttaa pukukoppiin – "Nyt on aika dramaattinen hetki"

Raanta harmittelee loukkaantumisen ajankohtaa. Tärsky tuli jo Lukon kauden kolmannessa liigaottelussa.

Osaatko antaa arviota siitä, että milloin palaat kehiin?

– Jos olen ensi viikolla takaisin tositoimissa, niin silloin kaikki on mennyt hienosti. Toivotaan, että ei tarvitsisi missata kuin vain pari peliä. Se olisi plussaa, Raanta vastaa, lisäten perään:

– Täytyy kuitenkin pitää maltti mukana, ettei väkisin mene tuonne ja sitten on joka toinen viikko jotain. Yritetään hoitaa tuo (vamma) sillä tavalla kuntoon, että äijä pysyisi kasassa koko loppukauden.

Lukko kohtaa tänään Raumalla HPK:n. Kotijoukkueen maalia vartioi 19-vuotias lupaus Daniel Salonen, joka asteli jo Helsingissä Raannan tilalle Lukon tolppien väliin.

Lisää aiheesta:

SM-liigatähti Antti Raannan yllä nyt iso mysteeri – Karri Kivi: "Tämä oli aika odotettavissa"Tähtipelaaja Antti Raanta tutkimuksiinSaiPalle valtava takaisku? Karri Kivi epäilee pahaaSM-liigassa karmivasti loukkaantuneen tähtipuolustajan tilasta lisätietoaNHL-luotsi kommentoi Kaapo Kakon loukkaantumista – "En usko, että kyse on mistään niin vakavasta"NHL-maalivahti Antti Raannan leiri pysyy positiivisena loukkaantumiskierteen keskellä – vamman laadusta uutta tietoa: "Hän ei ole synkistelyyn taipuvainen"
LiigaLukkoJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 18:55
    Pelicans

    Ilveksestä ilmeni jo kriisimainintoja – sitten alkoi SM-liigakierroksella jytistä

  • 12:19
    Jääkiekko

    SM-liigasta paljastuu isoja maalivahtiuutisia

  • 11:32
    HIFK

    Kommentti: Olli Jokiselta poikkeustemppu – lopputuloksena täyskäännös HIFK:ssa

  • 09:01
    Jääkiekko

    Tappara-tähti Christian Heljangon tilanne selkeni

  • 08:04
    Kiekko-Espoo

    Liigakäskijältä vastaus Karri Kiven kritiikkiin – antoi painetta tähtivahvistuksesta: "Jos joku sponsori sanoisi..."