Nyt on harvinainen helmi tarjolla, mutta hintakin on sen mukainen – tämä 30-vuotias Hiace ei uudelle häpeä
1990-luvun ikoni. Lähes ajamaton japanilaisklassikko. Monen autofanaatikon päähän piirtyy näiden sanojen myötä kuvia Miatasta, Silviasta, Skylinesta, S2000:sta, Suprasta tai NSX:stä, mutta nyt ei ole kyse aivan niin sporttisesta pelistä.
Tanskalaisella CC-Carsilla on käsissään melkoinen helmi. Klassikkoautoihin erikoistunut liike nimittäin kauppaa käytännössä ajamatonta vuosimallin 1991 Toyota Hiace -pakettiautoa.
Hiace ei ole se auto, joka tulee ensimmäisenä mieleen puhuttaessa klassikosta, joka on seissyt ajamattomana ja uudenveroisena 30 vuoden ajan, mutta näin vain aikansa ikoninen pakettiauto on pysynyt käytännössä koskemattomana sen jälkeen, kun se on ajettu autoliikkeestä ulos.
CC-Carsin Kristian Grünhut Liborius kertoo MTV Uutisille, että uudenveroisella Hiacella on ollut muutama omistaja.
– Auton uutena hankkinut omistaja säilytti sitä pitkään yrityksensä lämpimässä tallissa. Hän myi auton pojalleen, joka piti sitä muutaman vuoden, mutta lopulta hänkin myi sen eteenpäin. Me olemme auton neljäs omistaja, hän sanoo.
Myynnissä olevan Hiacen hintapyyntö on 31 100 euroa. Sen mittarissa on vain 490 kilometriä.
Katso jutun yläpuolella olevalta videolta, miltä auto näyttää.
Lähde: CC-Cars
Uusimmat
-
18:28
Suomen Punaiselta Ristiltä 300 000 euroa järistyksen uhreille, kuolleita jo 11 000 – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
18:20
Kela aikoo periä opintotukea takaisin lähes 47 000 opiskelijalta
-
18:15
Vantaalla Kehä kolmosella liikenneonnettomuus
-
18:14
Zelenskyi lahjoitti Britannian parlamentin puhemiehelle kypärän – tämä oli viesti
-
18:02
Operaatio Timo pääsi perille – tästä rajalla kiikasti
-
18:02
Älä valita kalliista bensasta, jos et ole tehnyt autollesi edes tätä toimenpidettä
-
17:55
Zelenskyi tapaa illalla Macronin ja Scholzin Pariisissa, Saksan mukaan ensimmäiset noin 30 Leopardia toimitetaan Ukrainaan lähikuukausina – MTV seuraa sotaa
-
17:51
KRP kuuli paloittelumurhaaja Virpi Buttin rikoskumppania Raisa Räisäsen murhatutkinnassa – Buttin kuolinsyy selvillä
-
17:48
Eeva Lehtimäen kommentti: Pannukakkuja ja heinäsirkkoja – eduskunnan luokaton velkakeskustelu ei lupaa hyvää
-
17:40
Kehonrakentaja Lee Banks, 51, on kuollut
-
17:33
Neuvottelut käynnissä – Ruotsi tähyilee vuoden 2030 talviolympialaisia
-
17:32
Ruotsin poliisi kielsi uuden Koraanin-polton
-
17:30
Baywatch-tähti David Hasselhoffin tytär meni naimisiin
-
17:27
Kuuntele Zelenskyin hyytävät terveiset Kremlille: "Hyökkääjät tulevat tietämään, mikä heitä odottaa"
-
17:26
Vapautuuko NHL-markkinoille todellinen jättinimi? Patrick Kanea viedään suomalaispelaajien vierelle
-
17:13
Kansanedustaja puuttui Mika Aaltolan Twitter-kommentteihin – UPIn neuvottelukunta käsittelee Turkin matkan
-
16:53
Ruusuvuori vaivatta jatkoon – seuraavaksi vastassa pitkänhuiskea yhdysvaltalainen
-
16:50
Norppia siirretään Saimaalla ensimmäistä kertaa yli 30 vuoteen
-
16:37
Näin lakko näkyy huomenna kaupoissa – "Olemme tehneet valmiussuunnitelmia"
-
16:16
Saarikko vastasi välikysymykseen – 10 miljardia velanotosta ei selity kriiseillä: "Oppositio on tukenut näistä menoista jokaista"
-
Lataa lisää