Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi tästä väsähtäneestä Volvosta pyydetään 20 miljoonaa dollaria? Syy paljastuu, kun auton näkee edestä tai takaa

2:50Volvo pudotti autojaan 30-metrisestä nosturista äärimmäisessä törmäystestissäVolvo pudotteli tuliteriä autojaan 30-metrisestä nosturista.
Julkaistu 17.03.2021 06:26

Ville Järveläinen

Myyjä luottaa siihen, että joku todella kova New York -fani on valmis maksamaan itsensä kipeäksi himoitusta rekisteritunnuksesta. Auto tulee vähän niin kuin kaupan päälle.

Volvon V70 on tuttu kiesi suomalaisillekin autoilijoille. Eikä ihme, sillä ajokuntoisen V70:n voi saada omakseen huokeimmillaan muutamalla satasella.

Vaikka Yhdysvalloissa ei hirveästi farmareita enää näekään, oli V70 myynnissä sielläkin vuosina 1998–2011, joten se ei ole mikään harvinaisuus edes jenkkimarkkinoilla.

Mutta silti tämä parhaat päivänsä nähnyt V70 on myynnissä New Yorkissa täysin käsittämättömältä tuntuvalla 20 miljoonalla dollarilla.

Lue myös: Tämä rekisterikilpi maksaa 17,5 miljoonaa – kelpaisi varmasti monelle suomalaisellekin

Kyse ei ole pilkkuvirheestä, eikä edes täysin perusteettomasta kepillä jäätä -tyyppisestä myyntitaktiikasta, vaan auto jopa saattaa vaihtaa omistajaa tällä hinnalla.

Syynä ei kuitenkaan ole auto itsessään, vaan sen rekisteritunnus. New Yorkin osavaltion kilvillä varustetun auton rekkari on nimittäin New York.

Auton myyjä kertoo Volvon olevan hänen isänsä, joka oli hankkinut rekisteritunnuksen 1970-luvulla heti sen jälkeen, kun osavaltio ryhtyi sallimaan kahdeksanmerkkiset rekisteritunnukset. Kahdeksas merkki on sanojen välissä oleva välilyönti.

– Tiesin tämän rekisteritunnuksen olevan erityinen jo 1970-luvun lopulla, kun kehotin isääni ostamaan sen. En kuitenkaan koskaan tajunnut, kuinka erityinen se tulisi olemaan, ostaja kertoo autoa myyvän duPont Registryn blogissa.

Kilpi on vuosien varrella koristanut useampaakin perheen autoista, mutta on tällä hetkellä ruuvattuna parhaat päivänsä ohittaneeseen kartano-Volvoon.

Jos julkaisu ei näy, katso se täältä.

Lue myös: Kauppa oli mennä puihin, kun ostaja näki uuden Nissaninsa rekisteritunnuksen

Lähde: duPont Registry

Lisää aiheesta:

Kiinnostaisiko todellinen neuvostoliittolaisen autoteollisuuden helmi? Tähän hintaan irtoaa olemattoman vähän ajettu "Mosse"Nyt on harvinainen helmi tarjolla, mutta hintakin on sen mukainen – tämä 30-vuotias Hiace ei uudelle häpeäKauppa oli mennä puihin, kun ostaja näki uuden Nissaninsa rekisteritunnuksenNätisti pidetty Infiniti G37 Coupe etsii uutta isäntää, mutta ihan kuka tahansa ei kelpaa – entinen omistaja antoi liikkeelle tiukan ehdonTällä miljoonan dollarin Kuplalla on ajettu vain 37 kilometriä – näin upeasti pidettyä yksilöä et ole taatusti nähnytSuomen kallein uusi auto, 800 000 euron Ferrari, on saamassa pian uuden omistajan: "Yksikään asiakas ei ole meille renkaanpotkija"
AutotAutokauppaVolvoLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ke15:23
    Volkswagen

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • ti12:41
    Renkaanvaihto

    Renkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!

  • ti11:12
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille

  • ti11:02
    Raha

    Kannattaako auto korjauttaa? Tämä on "maaginen luku"

  • 19.10.11:44
    Renkaanvaihto

    "Suuri turvallisuusriski" – autoilija, ethän säästä tässä asiassa?