Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nyt iski sääkateus: Ruotsissa ja Norjassa mitattu lähes +20 astetta, Islannissa jopa sen yli – meteorologi kertoo, miksi kevät saapuu meille myöhemmin

Lehtikuva
Julkaistu 25.03.2021 09:33
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Moni on jo iloinnut Suomen keväisistä keleistä, mutta sääkateus iskee viimeistään, kun vilkaisee naapurimaiden sääkarttoja.

Tämän kevään lämpöennätys on toistaiseksi Suomen osalta Ahvenanmaalla tiistaina mitattu 14,6 astetta, mutta Ruotsissa ja Norjassa mittarit ovat kivunneet aina 17 asteeseen saakka.

Lämpimintä tänä keväänä on kuitenkin ollut tähän mennessä Islannissa, missä mitattiin jo viikko sitten 20,4 astetta, kertoo MTV Uutisten meteorologi Markus Mäntykannas Forecan blogissa.

Lue myös: Katso 5 päivän ennuste paikkakunnallesi, etelän paksu lumipeite saa kyytiä: " Voi lähteä jopa viisi senttiä päivässä" – varoitus aamujen petollisuudesta

Mäntykannaksen mukaan kevään myöhäisempi saapuminen Suomeen johtuu siitä, että meillä on mantereisempi ilmasto kuin muissa Pohjoismaissa. Sen vuoksi lumi- ja jääpeite sulavat Suomessa myöhemmin kuin esimerkiksi Ruotsissa ja Norjassa.

– Yksi merkittävimmistä tekijöistä, joka pistää kapuloita rattaisiin kevään etenemiselle ja korkeammille lämpötiloille, on kylmä ja osin jäinen Itämeri. Kun lämpimältä suunnalta etelän tai lännen väliltä saapuvat ilmavirtaukset pyyhkäisevät pitkän matkaa Itämeren yli, syntyy kylmän veden yllä helposti sumuja ja sumupilveä. Pilvisyys voi ajautua Suomen mantereelle ja laskea lämpötiloja merkittävästi, meteorologi kirjoittaa.

– Kylmä merialue vie lämmöltä terän ja sen takia lounaan ja lännen puolelta saapuvat ilmavirtaukset eivät yleensä koskaan pääse Suomeen yhtä lämpiminä kuin läntisiin naapurivaltioihimme. Käytännön tasolla tämä näkyy siten, että leudoilla länsituulilla Tukholma voi olla jopa tuplaten Helsinkiä lämpimämpi, vaikka molemmat pääkaupungit sijaitsevatkin kuta kuinkin samoilla leveysasteilla.

Helsingin ja Tallinnan lämpötilaerokin voi olla iso

Myös Helsingin ja Tallinnan välillä saatetaan nähdä suuriakin lämpötilaeroja ja syynä tähänkin on Itämeri.

Kevään tuloon vaikuttavat myös Itämeren jääpeite sekä lumitilanne. Jääpeite nimittäin heijastaa Mäntykannaksen mukaan tehokkaasti auringon säteilyä ja viilentää ympäristöään.

Myös paksu lumipeite torjuu tehokkaasti auringon säteilyä. Lisäksi se vaatii runsaasti energiaa sulamiseen.

– Kevät voi periaatteessa alkaa aikaisemmin, jos talvi on vähäluminen ja lumipeite sulaa hyvissä ajoin. Muissa Pohjoismaissa talvet ovat keskimäärin vähälumisempia kuin Suomessa.

Yhtenä vaikuttimena ovat myös Skandinaviassa sijaitsevat vuoristot, joihin liittyvät lämpimät föhn-tuulet, jotka nostavat lämpötiloja Ruotsissa ja Norjassa.

– Föhn-tuuli vaikuttaa siten, että Norjan länsirannikko saa runsaita sateita, mutta vuoriston itäpuolella ja laaksoissa lämpötila voi kohota hyvinkin korkealle. Esimerkiksi Islannin uuden maaliskuisen lämpöennätyksen, 20,4 astetta, taustalla oli lämpimän ilmamassan ja paikallisen föhn-tuulen yhteisvaikutus.

Mäntykannas kuitenkin huomauttaa, että Ruotsin eteläisimmät osat ja Tanska sijaitsevat selvästi Suomea matalammilla leveysasteilla, missä talvi-ilmasto on luonnostaankin leudompi, ja kevät alkaa aikaisemmin kuin Suomessa.

Lisää aiheesta:

Armoton antisykloni hyydyttää Euroopan, pakkasta Kreikkaan asti – Suomeen voi iskeä useampi takatalviLumipeite voi pian tulla rytinällä – eteläänkin!Lopputalven ennuste julki: Siperia-talvi palaa ja uskomattoman sitkeä "kylmä kurimus" jämähtää Suomeen – "Pahoin pelkään, mitä käy keväälle"Helsinki kuin Berliini, Turku kuin Kööpenhamina – meteorologi Markus Mäntykannas avaa kolumnissaan ennennäkemätöntä lämpötalvea: uusi normaali vai tilastopoikkeus?"Talvi on taputeltu" – MTV:n meteorologi kertoi kolme syytä, miksi talvi ei ala tällä kertaa ollenkaan Etelä-SuomessaSuomessa 14 astetta, Saksassa 22 – Meteorologi: Lämpöennätykset ovat talvella yhä todennäköisempiä
SääKevätMTV Uutiset LiveUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen13:00
    Pekka Pouta

    Jättikäänne marraskuun sääennusteessa – Pekka Pouta: "Iso harppaus"

  • 2.11.19:03
    Markus Mäntykannas

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia

  • 2.11.14:18
    Syksy

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 1.11.11:59
    Talvi

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 1.11.11:46
    Syksy

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä