Logot ja soittoäänet olivat suosittuja vanhoissa Nokia-puhelimissa – tuhlasitko sinäkin näihin ylellisyyksiin?
2000-luvun alussa suomalaisen kännykkä oli mitä todennäköisimmin ehta Nokia. Kännykkämarkkinoilla oli vähemmän kilpailua ja harvalta löytyi muun kuin suomalaisvalmistajan puhelin.
Tuolloin persoonallisuutta puhelimeen, joka saattoi jossain vaiheessa sinunkin elämääsi olla Nokia 3310, haettiin soittoäänin ja logoin, joita tilattiin lehtien takakansien mainoksista.
Vanhoissa kännyköissä soittoääniä pystyi säveltämään myös itse.
”Tilasin Nokia 3210 -kännykkään logon, jossa kolme ponia laukkasivat peräkkäin. Soittoäänistä muistan monelta kaverilta löytyneen Salatut elämät -tunnusbiisi kännykästään.” – Nainen, 25
Soittoäänen vaihtaminen aika ajoin oli tärkeää. Usein kännykässä pirisi jonkin sen hetken suositun tv-sarjan tunnussävelmä. Salatut elämät -sarjasta tuttu musiikki oli hitti!





