Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 13.06.2020 12:01
Toimittajan kuva
Fanni Parma

fanni.parma@mtv.fi

Suomessa syntynyt Georgiana kehitti hiustenhoitoon liittyvän tuotteen, joka on alle vuodessa kehittynyt miljoonabisnekseksi.

Porvoossa romanialaisille vanhemmille syntynyt, kahdeksan vuotta sitten opintojen perässä Tallinnaan muuttanut Georgiana Grudinschi, 27, tiesi aina haluavansa yrittäjäksi. Yrittäjyydessä nuorta naista kiehtoi riippumattomuus ajasta ja paikasta, sekä itsensä haastaminen. Olisiko hänestä siihen?

– Olen aina tiennyt olevani tosi yrittäjähenkinen, Georgiana kuvailee itseään MTV Uutisille.

Georgiana luki itsensä kauppatieteiden maisteriksi ja hankki itselleen työpaikan erään yrityksen alaisena, mutta mielessä kyti taustalla ajatus siitä, että jossain kohtaa olisi pakko irrottautua työelämän oravanpyörästä ja ryhtyä oman itsensä herraksi.

Nuori suomalaisnainen kehitti kampaamoista tutun hiushoidon kotikäyttöön – myy nyt pakkauksen joka toinen minuutti: "Se on vaatinut niin monet itkut ja paniikit"

O'wow Georgiana

Oltuaan kolme vuotta työelämässä hän irtisanoutui työstään ja alkoi kehittää omaa yritystään. Häneltä meni tuotteen suunnittelussa ja valmistajan metsästyksessä noin puoli vuotta. Niin syntyi kotihoitoon tarkoitettu hiuksia silottava hoitopaketti, O’wow Kit.

O’wow:n nettikauppa perustettiin elokuussa 2019.

– Ottaen huomioon maailmantilanteen, niin tämä on todella otollista aikaa tehdä nettibisnestä, hän kertoo.

– Muistan aloittaessani miettineeni, että jos saan kymmenen tilausta päivässä, niin tämä on bisnes. En olisi uskonut, että yhdeksän kuukauden päästä oltaisiin tässä pisteessä!

Brittilehti huomioi menestyksen

Ja menestystä on tullut. Tahti on tällä hetkellä vuositasolla kolmen miljoonan euron liikevaihdon luokkaa. Pelkästään viimeisen kuukauden aikana tuotetta on myyty 6 000 kappaletta, mikä on liikevaihdossa mitattuna reilut 320 000 euroa. Naisen menestyksestä uutisoi muun muassa Daily Mail.

Tänä keväänä tuotteen menekki on ollut hurjaa. Jos kestotilaajien tilaukset lasketaan mukaan, hoitoa myydään yksi tuote joka toinen minuutti.

Elämä yrittäjänä ei ole kuitenkaan ollut helppoa.

– Se on vaatinut niin monet itkut ja paniikit. Olen tehnyt 14-tuntisia työpäiviä viimeiset puoli vuotta.

Aikaa ei ole muulle elämälle paljoa jäänyt.

– Nyt ollaan yhdeksän kuukautta oltu markkinoilla. Vaikka se tuntuu lyhyeltä ajalta, niin itselleni se ei todellakaan tunnu siltä, että menestys olisi tullut yhdessä yössä, Georgiana sanoo.

Säännöllinen salongissa vierailu vei aikaa ja rahaa

Idean tuotteeseensa Georgiana sai omasta arjestaan. Hän oli vuosien ajan käynyt säännöllisesti kampaamoissa silottamassa hiuksensa.

– Se tuntui vaan niin järjettömältä ajan ja rahan käytöltä, koska siinä käytettävä tekniikka on niin helppo, hän kertoo.

Niin helppo, että sen olisi voinut tehdä jopa itse kotona, hän ajatteli. Hiuksia silottava keratiinihoito voi maksaa kampaamoissa useita satasia. Hoidossa saatetaan käyttää myös monia ärsyttäviä ja terveydelle jopa vaarallisia aineita.

– Pari vuotta sitten, kun kävin viimeisen kerran kampaajalla tekemässä tämän hoidon, niin huomasin hiuksiini käytetyn aineen olevan todella vahvaa ja myrkyllistä. Silmäni kyynelehtivät ja niitä poltteli, Georgiana kertoo.

"Siitä se idea sitten lähti"

Tutkiessaan silottavia hiushoitoja, hänelle selvisi, että suurin osa hoidoista, joita kampaamot käyttävät, sisältää formaldehydiä. Se on vahva kemikaali, joka ilmaan vapatuessaan on karsinogeeni ja haitallinen terveydelle. Ilmeni kuitenkin, että vastaavan hoidon olisi mahdollista kehittää niin, ettei siinä ole formaldehydiä.

Georgiana selvitti, miten hän voisi tehdä hoidon itse, mutta huomasi pian, ettei kuluttajalle ollut tarjolla vastaavan efektin tuovaa tuotetta. Silotuksen saattoi saada vain hiussalongeista. Koska kauneudenhoito kiinnosti häntä, huomasi hän markkinaraon, mihin iskeä.

O'wow

– Siitä se idea sitten lähti, Georgiana naurahtaa.

Kauneudenhoidosta helpompaa

Hiuksia silottava keratiinihoito on normaalisti kampaajan hiuksiin tekemä pitkäkestoinen silottava tehohoito. Vaikutus voi kestää parista kuukaudesta jopa puoleen vuoteen.

Yleensä silotushoitoa suositellaan kaikille, jotka kärsivät vaikeasti hallittavista hiuksista olivat ne sitten karheat, käsittelyistä kärsineet, kiharat tai afrot. Silottavia hoitoja mainostetaan tuomaan hiustenhoitoon helppoutta, kiiltoa tai silkkisyyttä.

Myös kotihoitona tehtävä O’wow lupaa viedä karheuden ja pörröisyyden pois jopa kolmeksi kuukaudeksi. Georgiana myös lupaa, että hiuksia voi edelleen halutessaan muotoilla ja kihartaa, eli hoito ei jätä hiuksia veltoksi, piikkisuoraksi ja päätä peittäväksi latteaksi verhoksi.

Aine levitetään hiuksiin suihkuttamalla, niin, että hiukset ovat kauttaaltaan aineen peitossa ja sen annetaan vaikuttaa tunnin verran. Sen jälkeen aine huuhdellaan hiuksista pois ja hiukset föönataan kuivaksi. Kuivat hiukset käsitellään vielä tarkasti suoristusraudalla, jonka avulla hoito lukittuu hiuksiin jopa kolmeksi kuukaudeksi.

Tuloksena pitäisi olla suorat, silotellut hiukset, joita ei saa pestä seuraavaan 48 tuntiin.

Geo

Koska tuote ei ole permanentti, haihtuu se vähitellen hiuksista pois. Hoidon mukana tulee myös sulfaattivapaa shampoo ja hoitoaine.

– Sulfaatti on huonoksi hiuksille ja päänahalle ja pesee efektin aika nopeasti pois, Georgiana ohjeistaa.

Kauneudenhoito merkitsee Georgianalle helppoutta.

– Kauneudenhoidon pitäisi olla helppoa ja kivaa. Se on nykyisin ihan liian vakavaa ja monimutkaista, hän kertoo.

"Oli se minullekin iso kynnys"

Menestys ei ole Georgianalle rahassa mitattavaa. Hänelle tärkeintä on se, että hän pystyy omasta intohimostaan tekemään itselleen elannon. Tärkeintä on itsensä haastaminen.

– On ollut ihanaa, että niin monet mimmit ovat laittaneet viestiä, hän kertoo.

Palautteissa ovat toistuneet tarinat siitä, että ideoita olisi monella oman yrityksen pohjalle, mutta uskallusta ryhtyä tavoittelemaan omia unelmia ei vielä ole.

– Oli se minullekin iso kynnys lähteä hyvästä ja varmasta työpaikasta tekemään jotain, mistä ei ollut lähtökohtaisesti mitään kokemusta.

"Tärkein asia menestyksen kannalta..."

Georgianan alkutaival yrittäjänä ei ollut helppoa. Tähän mennessä hän on satsannut kaiken ylimääräisen myynneistä tuotteen markkinointiin. Hän suositteleekin muita nuoria yrityksiä panostamaan monipuoliseen markkinointiin ja PR-suhteiden kehittämiseen.

– Lähdin tekemään tätä todella pienellä budjetilla, Georgiana kertoo.

Tällä hetkellä tuotetta on pääasiassa markkinoitu Isossa-Britanniassa, mutta Georgiana on pikkuhiljaa kääntänyt katseensa pohjoismaihin ja myös Suomen markkinoille.

– Tärkein asia menestyksen kannalta on se, ettei lannistu. Vastoinkäymisiä tulee aina, ihan päivittäiselläkin tasolla, Georgiana kertoo ja kannustaa yksinkertaisesti ratkaisukeskeisyyteen ongelmissa ja epäonnistumisissa vellomisen sijaan.

Ratkaisukeskeisyyttä hän pitää omankin menestyksensä salaisuutena. Sen lisäksi hän muistuttaa, ettei yksin tarvitse pärjätä.

– Se on ihan yhtä lailla sinun tarinasi ja menestys, vaikka otat mukaan ihmisiä auttamaan, hän muistuttaa.

Lue myös: Uskomaton alku uralle! Anna Isoniemi suunnitteli suomenkielisen malliston Adidakselle: "Päädyin muotialalle vahingossa"

Lue lisää lifestyle-aiheista!

Lisää aiheesta:

Kampaaja-Virpin hiukset alkoivat pudota nopeasti 50-vuotissyntymäpäivien jälkeen – "Se säikäytti aika lailla"Peppi, 30, kävi vuosien ajan lähes päivittäin solariumissa ja piikitti Barbie-lääkettä ihoonsa – edelleen koukussa ruskettumiseen: "Sille vain tulee sokeaksi"Mikael julkaisi rohkean videon täyteainehoidoistaan – "Hassua, että jonkun mielestä vain tietynnäköiset voisivat kokea ulkonäköpaineita"Ville, 27, ei pidä pitkästä tukasta, mutta kasvattaa silti hiuksiaan kerta toisensa jälkeen – syyn kuultuasi sinäkin ryhdyt samaanCurly Girl -metodi räjäytti Ilpon, 56, yrityksen liikevaihdon: ”Yhtäkkiä kaupat alkoivat huutaa, että valmistakaa tätä lisää"Oletko ihmetellyt hehkutettua Curly Girl -metodia? Tästä on kyse: "Kokeilin – ja paluuta ei ole"
HiuksetKauneus ja tyyliHiustenhoitoHiusongelmatRahaTyöelämäUraTyöLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Hiukset
  • 8.10.16:32
    Terveys ja hyvinvointi

    Limun juonnista paljastui uusi mahdollinen haittapuoli

  • 12.9.09:24
    Hyvän mielen jutut

    Noah-vauva ällistyttää tukkapehkollaan – "Luulin, että se oli peruukki"

  • 8.9.20:08
    Kauneus ja tyyli

    Paulan kulmakarvojen värjäys sai epäonnisen käänteen

  • 13.8.18:40
    Lääketiede

    Jodien teini-ikäisen tyttären mahaan sattui kuukausia – lopulta vatsasta löytyi jotain käsittämätöntä

  • 2.8.08:40
    Opiskelu

    Onko kampaajien taso laskenut? Alaa 30 vuotta opettanut Maarit kertoo, mikä pian muuttuu: "Permanenttia ei voi olla opiskelematta"