Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjan valtio avokätinen sähköautoilijoille – rekisteröintejä satakertaisesti Suomeen nähden

Lehtikuva
Julkaistu 13.01.2016 14:20
Toimittajan kuva

Antti Mälkönen

antti.malkonen@mtv.fi

AnttiMalkonen

Suomessa rekisteröitiin viime vuonna vain alle 300 sähköautoa. Vaikka uusien sähköautojen rekisteröintien määrät kasvavatkin vuosittain prosentuaalisesti kovaa vauhtia, eivät sähköautot ole yleistyneet meillä läheskään samaan tapaan kuin monessa muussa maassa.

Ehkä hieman yllättäenkin öljymaa Norja on sähköautojen kärkimaa Euroopassa. Maassa jo lähes joka viides uusi auto on sähköauto. Syy tähän on löydettävissä helposti. Maa päätti vuonna 2012 panostaa tosissaan sähköautojen kannan kasvuun kehittämällä kunnon tukipaketin tukemaan sähköautoilua.

- Norjassa valtio subventoi aika voimakkaasti sähköautoja, verotus on nolla prosenttia, autojen lataus on ilmaista, saa ajaa bussikaistaa ja autolautalle pääsee ilmaiseksi, Aalto-yliopiston tutkimusjohtaja Pekka Malinen luettelee säädettyjen etujen listaa.

Norjassa valtion tuen ja etuuksien piti säilyä ainakin niin kauan, että sähköautokanta nousee 50 000 autoon. Lukema on ohitettu jo kirkkaasti, mutta ainakin toistaiseksi edut ovat vielä voimassa.

Siinä missä Norjassa viime vuonna liikennekäyttöön rekisteröitiin yli 26 000 uutta sähköautoa, on vastaava luku Suomessa 286 sähköautoa. Näistä 243 oli henkilöautoja ja 43 sähkökäyttöisiä pakettiautoja.

Lisää aiheesta:

Sähköautot jylläävät Norjassa – tässä syy
Norjan "sähköautoseikkailu" saavuttamassa tavoitteensa
Eipä ihme, että käyvät kaupaksi: Tällaisella summalla Norja tukee yhtä sähköautoa sen koko elinkaaren aikana
Viron muhkeat sähköautotukiaiset johtivat Tesla-myynnin maailmanennätykseen – kannattaako auto hakea nyt etelänaapurista?
Asiat perspektiiviin: Norjassa on myyty pelkästään maaliskuussa yhtä ainoaa sähköautomallia 4 500 kappaletta – Suomessa sähköautoja on yhteensäkin alle 3 000
Suomen sähköautomarkkina on lapsenkengissä – kasvuun vaaditaan tukia
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 16.11.16:37
    Liikenneonnettomuudet

    Raju kolari tallentui kameraan moottoritiellä Tallinnaan – Audi joutui karmeaan paikkaan

  • 15.11.12:44
    Chery

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 15.11.12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?

  • 14.11.18:52
    Liikennevalvonta

    Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin?

  • 12.11.17:39
    Lifestyle

    Poliisi todisti: Maasturi ajoi vastaantulevien kaistalla Helsingin keskustassa