Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nooralotta Neziriltä väkevä aika, vaikka illan kisaurakka käynnistyi poikkeuksellisesti – "En ole ikinä ollut niin hapoilla"

Lehtikuva
Julkaistu 22.07.2020 22:29

MTV URHEILU

Nooralotta Neziri löysi hyvän vauhdin Tampereen Teemakisojen 100 metrin aitajuoksun finaaliin huolimatta koleasta kelistä ja voimia syöneestä alkueräjuoksusta.

Neziri voitti finaalin ajalla 12,92 ja oli alkuerien nopein ajalla 12,98. Reetta Hurske ei löytänyt finaalin lähtöön aivan parasta terävyyttä ja oli maalissa toinen ajalla 13,03.

– En ole ikinä ollut niin hapoilla 100 metrin aitajuoksun jälkeen, Neziri muisteli SUL:n tiedotteessa alkuerää, jossa päästiin liikkeelle vasta kolmannella yrittämällä.

LUE MYÖS: Leo-Pekka Tähti kelasi maailmantilaston kärkeen – "Tämä oli selkeä signaali"

Finaalia Neziri johti alusta loppuun. Lämpötila illan viimeisen juoksulajin aikana oli vain 12 astetta.

– Tavoite oli päästä Reetan mukaan heti alussa. Olosuhteisiin nähden se oli hyvä juoksu, Neziri sanoi.

Nezirin kauden paras on toistaiseksi 12,84, mutta parempaa on luvassa. Hän kilpailee seuraavaksi Kuortaneella 1. elokuuta.

– Olen ennätyskunnossa. Hyvällä juoksulla pitäisi mennä alle 12,80:n. Kuortane on yksi lempiradoistani, Neziri sanoi.

Hurske harmitteli, ettei hänen vahvuutensa lähtökiihdytys ole vielä samalla tasolla, kuin se on parhaimmillaan ollut.

– Finaalissa lähtö oli vähän huono. Siinä ei ole tänä kesänä ollut sellaista imua kuin viime kesänä. Uskon, että se löytyy, kun aletaan herkistellä.

Lisää aiheesta:

Reetta Hurske torppasi kritiikin: "Ei me olla koneita"Nooralotta Neziri runnoi Suomen ennätyksen alun vaikeuksien jälkeen – "Meinasi mennä fiilis"Nooralotta Neziri uhkuu itseluottamusta – nousi maailmanlistan kolmanneksi: "Olen ottanut Annimaria kiinni"Nooralotta Neziri tykitti Berliinissä toiseksi huippuajalla – SE:kin lähellä: "Otan pienen riskin""Ei tässä vielä olla tyytyväisiä, ennätys on tavoite" – Hurske ja Neziri toiveikkaina MM-välieriinNezirin vauhti kiihtyy – uusi kauden kärkiaika ja voitto Ranskassa: "Ongelmani pysyy kurissa"
YleisurheiluNooralotta NeziriUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 14:17
    MM-yleisurheilu

    Senni Salminen piinaavassa paikassa, ME-nainen palasi jäätävästi – MTV seuraa Tokion MM-kisoja

  • 14:02
    MM-yleisurheilu

    Supertähdeltä mykistävä temppu Tokiossa

  • 13:13
    MM-yleisurheilu

    Saga Vannisen kova kilpailija: kausi ohi

  • 12:21
    MM-yleisurheilu

    Nyt repesi Saga Vanninen – valmentaja Erki Noolilta melkoinen murjaisu

  • 07:39
    MM-yleisurheilu

    Jättipotti! Näin paljon Armand Duplantis tienasi ME-jytkystään