Konkarimeppi Nils Torvalds pitää EU:n vihreä siirtymän pakettia hyvänä onnistumisena, joskaan ei täydellisenä.
Eurovaalien yhteydessä Suomen europarlamentaarikkojen joukosta lähtee pois paljon kokemusta, kun useat kokeneet mepit jättävät tehtävänsä. Yksi heistä on 78-vuotias RKP:n Nils Torvalds.
– Vanha sääntö oli jo toimittaja-aikoinani, että pitää lopettaa silloin, kun on vielä hauskaa ja ennen kuin muut kysyvät, että mitä se vielä täällä luuhaa, Torvalds sanoo naureskellen.
Ennen politiikoksi ryhtymistään hän tysökenteli Svenska Ylen toimittajana muun muassa Washingtonissa ja Moskovassa. Vuonna 2008 hän jäi eläkkeelle ja pyrki vuotta myöhemmin Euroopan parlamenttiin.
Menolippu Brysseliin heltisi vasta kesken vaalikauden, kun Carl Haglund valittiin puolueen puheenjohtajaksi ja siirtyi Kataisen hallituksen puolustusministeriksi.


