Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

NHL-tähti Barkov evakuoidaan hurrikaani Irman edestä

Aleksander Barkov
Aleksander Barkov 2017 NHLI
Julkaistu 07.09.2017 12:07

MTV SPORT

Karibianmeren saarilla tuhoa tehnyt hurrikaani Irma on etenemässä kohti Yhdysvaltain Floridan osavaltiota.

Miami Herald -lehden mukaan useat NHL-seura Florida Panthersin pelaajat evakuoidaan alueelta perjantaiaamuna. Seura on järjestänyt lennon, jolla yhteensä 80 henkilöä siirtyy Bostoniin.

Yksi heistä on suomalainen NHL-tähti Aleksander Barkov, joka on Floridassa valmistautumassa tulevaan kauteen. Lennolla on Panthersin pelaajia ja seurahenkilökuntaa sekä heidän perheitään. Panthersin kotihalli BB&T Center toimii hurrikaanin aikana varastona pelastusvälineille.

Barkov kiitteli järjestelyistä seuran pääomistajaa Vinnie Violaa ja osaomistajaa Doug Cifua Twitterissä.


Mikäli Irma tekee tuhoa Panthersin kotikaupungissa Sunrisessa, toimitusjohtaja Matthew Caldwellin mukaan pian alkava harjoitusleiri voidaan järjestää Springfieldissä.

Floridan lupausten leirille olivat valmistautumassa suomalaiset Sebastian Repo, Juho Lammikko ja Aleksi Heponiemi. Leirin oli määrä alkaa viikonloppuna, mutta myös kaikki leirille osallistuvat pelaajat siirtyvät Bostoniin.

Panthersia edustavat alkavalla kaudella myös Henrik Haapala ja Harri Säteri, jotka ovat olleet jo jäällä uudessa kotikaupungissaan.

Lisää aiheesta:

Aleksander Barkov loukkaantui – karu näky harjoituksissaAleksander Barkovin tilanteesta uutta tietoa – nyt tipahti herkullinen Tampere-päivitysSebastian Ahon NHL-seura palasi jäälle korona-aallon jälkeen – Teuvo Teräväinen sairaanaSuomen NHL-tähdistä otettiin harvinaislaatuinen yhteiskuvaRunkosarjan karu pettymys oli liikaa, Aleksander Barkovin kipparoiman Floridan päävalmentaja sai potkut – tilalle kaavaillaan menestysluotsiaPekka Rinteeltä apua hurrikaanien uhreille – tyylikäs lahjoitus hyväntekeväisyyteen
Amerikan hurrikaanitNHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Amerikan hurrikaanit
  • 30.10.18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • 29.10.10:53
    Sää

    Tuhoisa Melissa-hurrikaani mullistaa myös Suomen sään: "Jää historiankirjoihin"

  • 28.10.20:21
    Jamaika

    Tästä syystä "viipyilevä" Melissa on erityisen tappava

  • 28.10.15:44
    Jamaika

    Meteorologilta pysäyttävä arvio Melissan raivosta: Suomeen osuessaan kaataisi "kaikki metsät"

  • 28.10.10:31
    Hirmumyrskyt

    Huima näky! Lentäjät kaartoivat Melissan myrskynsilmään