Peräti 22 vuotta samassa NHL-seurassa viettänyt hyökkääjä Shane Doan kertoo ymmärtävänsä Arizona Coyotesin ratkaisun olla tarjoamatta hänelle jatkoa, mutta uskoo pärjäävänsä yhä maailman parhaassa kiekkoliigassa.
Coyotes tiedotti maanantaina, ettei se aio tarjota jatkosopimusta 40-vuotiaalle Doanille, joka aloitti NHL-uransa seuran edeltäjän Winnipeg Jetsin varaamana kaudella 1995–96.
Doan pelasi viime kauden yhden vuoden sopimuksella ja jäi 74 runkosarjaottelussa tehoihin 6+21=27, mikä on ottelumäärä huomioon ottaen hänen heikoin sitten tulokaskausien.
– Se oli omistajan päätös. Hän valitsi, että haluaa mennä eteenpäin nuoremmalla ryhmällä ja minun läsnäoloni olisi viivästyttänyt sitä. Joskus laastari täytyy repiä irti, Doan kertoi seurapomo Andrew Barrowayn ratkaisusta arizonalaiselle 98.7 FM -radiokanavalle.
Doan piti Coyotesin kanssa kokemaansa taivalta erityisenä, mutta kuulosti silti radiohaastattelussa katkeralta sitä tapaa kohtaan, jolla yhteistyö päättyi. Toimitusjohtaja John Chayka kertoi uutiset pelaajalle kasvotusten.
– En halunnut tehdä siinä hetkessä mitään epäammattimaista. Olen tunteikas kaveri. Joskus se ottaa vallan minusta, Doan kommentoi tapaamista häntä 13 vuotta nuoremman esimiehen kanssa.
– Pelaajana tarvitsen tunnetta ja sydäntä ollakseni tehokas ja päästin ehkä sen karkaamaan viime vuonna. Se on sataprosenttisesti minun syyni eikä siitä voi syyttää ketään muuta, mutta tiedän pystyväni parempaan, joten haluan paikata sen.
Chayka on pannut kesällä tuulemaan, sillä juuri ennen Doania toinen joukkueen pitkäaikainen kulmakivi, maalivahti sai lähteä Calgary Flamesiin.
