NHL:ssä pelaava Buffalo Sabres on tehnyt yksivuotisen sopimuksen venäläisvahti Aleksandr Georgijevin kanssa.
Georgijevin tuore sopimus on 825 000 dollarin arvoinen.
29-vuotias Georgijev pelasi viime kaudella Colorado Avalanchessa ja San Jose Sharksissa. Hän torjui kauden aikana yhteensä 49 ottelussa vaisulla torjuntaprosentilla 87,5.
Lue myös: Viime kaudella säväyttäneellä suomalaistaiturilla kova NHL-tavoite – "Olen todella motivoitunut"
Myös New York Rangersia uransa aikana edustanut venäläismaalivahti on pelannut NHL:ssä 303 ottelua torjuntaprosentilla 90,3.
Georgijev on suomalaiselle kiekkokansallekin tuttu maalivahti, sillä hän pelasi TPS:ssä 51 SM-liigaottelua kausina 2014-17.
Georgijev on Buffalon kuudes NHL-sopimuksen alainen maalivahti. Ykkösvahdin viittaa kantanee suomalaisvahti Ukko-Pekka Luukkonen ennen Alex Lyonia. Georgijev toiminee kaksikon kirittäjänä.
Suomalaisvahti Topias Leinonen, 21, aloittaa ensimmäisen kautensa Pohjois-Amerikassa ja hän taistelee peliajasta AHL-joukkue Rochester Americansissa.