Suomalaisvahdille jatkopahvi NHL:ssä – sopimuksessa lupauksia antava yksityiskohta
NHL-seura Minnesota Wild on tehnyt kaksivuotisen jatkosopimuksen suomalaisvahti Kaapo Kähkösen kanssa.
Ensimmäinen vuosi Kähkösen uudesta sopimuksesta on vielä kaksisuuntainen, mutta sopimuksen jälkimmäinen vuosi on yksisuuntainen. Tämä kielii siitä, että Minnesota on valmis antamaan Kähköselle kunnon mahdollisuuden läpimurtoon viimeistään kaudella 2021-22.
24-vuotias Kähkönen on pelannut Pohjois-Amerikassa nyt kaksi kautta. Viime kaudella Kähkönen pääsi debytoimaan NHL:ssä ja lopulta vyölle kertyi viisi ottelua torjuntaprosentilla 91,3.
AHL:ssä jälki oli huimaa. Kähkönen torjui 34 AHL-ottelussa 92,7 prosentin varmuudella. Kauden päätteeksi Kähkönen valittiin koko AHL:n parhaaksi maalivahdiksi.
Uusimmat
-
21:37
Kokoomukselle uusi pormestariehdokas lähiviikkoina – valtuustoryhmän puheenjohtaja listaa joukon toivottuja ehdokkaita
-
21:32
SM-liigan superkierros: JYP aloittanut nousun pahnan pohjilta, Ässien kurimus jatkuu
-
21:24
Kokoomus kannattaa vihreiden lähijunaehdotusta – haluaa tehdä sen kilpailun kautta: "Erittäin vaikeaa raideleveyden poikkeuksellisuuden takia"
-
21:19
Tutut sketsihahmot viettivät tällä viikolla hiihtolomaa – näin yhteinen kylpyläloma sujui: "Sie ruikkaisit miun päälle"
-
21:12
Pakettiauton kuljettaja kuoli Helsingissä törmättyään kiviaitaan
-
21:08
Kalle Rovanperä jännittävästä kärkitaistosta päätöspäivään
-
20:59
Tämä Jokeri-hahmo pääsi jatkoon ja etenee Putouksen sketsihahmokisaan!
-
20:58
Kommentti: Kirsi Piha jätti kokoomuksen takapihalle vetäytyessään Helsingin pormestariehdokkuudesta viime tingassa
-
20:48
Mikko Töyssyn uusi sketsihahmo on entinen paperityöläinen, nykyinen Tonttu: "Tipe tipe vaa moro!"
-
20:45
Hurjaa kyytiä pitävä Esapekka Lappi vinoili norjalaistähdelle – "Ei tarvii uhota"
-
20:45
Kieltäydytkö seksistä päänsäryn vuoksi? Aivotutkija kertoo, miksei se kannata
-
20:43
Aija Pahkala marssitti uuden sketsihahmonsa Imuriinan lavalle: "Mä oon Bosch… lady!"
-
20:40
Tässä ovat Putouksen uudet jokerisketsihamot! Kuka heistä raivaa tiensä varsinaiseen sketsihahmokisaan?
-
20:31
Mikko Rantanen hämmästeli vieressä, kun ketjukaveri esitteli voimiaan NHL:ssä: "Kuin WWE:stä"
-
20:28
Antti-Tuomas Heikkisen uusi sketsihahmo Latu-Raimo laittaa hiihtokansan kuriin: "Järjenkäyttö sallittu, kato etees!"
-
20:26
Maaria Nuoranteen uusi sketsihahmo Kreisi-Kati on tuttu näky Lohjan yökerhojen tanssilattioilla: "Baila baila, loca loca, tico tico!"
-
20:26
Tässä on SM-liigan kovin jätkä – hyppii lämäreiden eteen ilman alasuojia: "Ehkä se on sitten viimeinen kerta"
-
20:10
Kolmen "tasavallan presidentin" yhteinen illanvietto sai erikoisen käänteen: "Arvatkaa, mitä Jenni melkein on?"
-
20:05
Jarkko Tammisen imitaatioharjoitus koitui näyttelijöiden kohtaloksi – Pilvi Hämäläisen sutkautus sai muut hämilleen
-
19:54
Jussi Ahokas otti yllättävän viivästyksen rauhallisesti: "Joskus A-junioreissa pelattiin yhtä ottelua kolmessa hallissa"
-
Lataa lisää