NHL-seura Chicago Blackhawksin alkukausi on ollut kammottava. Vuosikymmenen takaa ilmennyt seksuaalinen hyväksikäyttöskandaali on alkanut nakertaa organisaatiota. Tämän lisäksi seuran peliesitykset eivät ole vakuuttaneet.
Kesällä Blackhawks näytti jo palaavan muutaman hiljaisemman vuoden jälkeen NHL:n kärkijoukkueeksi. Olihan seuralla pomona USA:n miesten jääkiekon olympiajoukkueen GM:ksi valittu Stan Bowman, joka teki lupaavia hankintoja kesän pelaajamarkkinoilla. Maaliin tuli tuore Vezina-voittaja Marc-Andre Fleury ja takalinjoille puolustajaeliittiin kuuluva Seth Jones.
LUE MYÖS: NHL:ssä tapahtuu! Chicagon GM jättää tehtävänsä
Joukkueen kapteeni Jonathan Toews ja nuori lupaus Kirby Dach palasivat myös joukkueen vahvuuteen loukkaantumisrikkoisen kauden jälkeen.
"Täyskaaos päällä"
Ensimmäisistä peleistä joukkue ei ole ottanut voiton voittoa. Kuudessa ensimmäisessä pelissä Chicago ei johtanut ottelua missään vaiheessa. Kotikaukalossa fanit ovat buuanneet oman joukkueensa ulos jäältä.
