Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

New York Times: Virallisista tilastoista puuttuu ainakin 25 000 koronakuolemaa eri puolilla maailmaa

0:51Näin rajusti tartunnat ovat kasvaneet Italian pahimmalla korona-alueella LombardiassaTämä grafiikka näyttää, kuinka nopeasti koronatartunnat ovat räjähtäneet Pohjois-Italiassa. Katso video!
Julkaistu 22.04.2020 18:04
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Koronaviruspandemia on tappanut viimeisimpien tietojen mukaan Euroopassa jo yli 110 000 ihmistä ja maailmanlaajuisesti yhteensä lähes 180 000 ihmistä.

The New York Times -lehden mukaan viralliset luvut ovat kuitenkin vahvasti alakanttiin.

Maaliskuun aikana koronaan kuolleita on lehden tilastojen mukaan ollut ainakin 25 000 ilmoitettua enemmän. Esimerkiksi Pariisissa ihmisiä on joka päivä kuollut yli tuplasti sen verran, mitä yleensä kuolisi. New Yorkissa vastaava luku on neljä kertaa enemmän normaaliolosuhteisiin verrattuna.

Lue myös: MTV seuraa koronan leviämistä maailmalla: Euroopassa virukseen on kuollut jo yli 110 000 ihmistä – Ruotsissa uhriluku lähes 2 000

– Mikä tahansa määrä ilmoitetaan, se tulee olemaan karkea aliarviointi. Monissa paikoissa pandemia on jatkunut riittävän kauan, että myöhäiskuolemien rekisteröintiin on ollut tarpeeksi aikaa, mikä antaa meille tarkemman kuvan siitä, mikä kuolevaisuus todella oli, sanoo Saksan Max Planckin demografista tutkimusta käsittelevän instituutin demografi  Tim Riffe.

Erot ovat erityisen suuria sellaisissa maissa, jotka ovat tunnustaneet ongelman laajuuden viiveellä. Esimerkiksi Turkin pääkaupungissa Istanbulissa kuolleita oli noin 2 100 enemmän kuin mitä odotettiin 9. maaliskuuta - 12. huhtikuuta välisenä aikana.

Asiantuntijoiden mukaan on epätavallista, että kuolleisuutta koskevat luvut julkaistaan ​​niin nopeasti, mutta monet maat pyrkivät tarjoamaan kattavampaa ja reaaliaikaisempaa tietoa koronaviruksen puhkeamisen kiireellisyyden vuoksi.

Tietoja on rajoitetusti, mikä johtaa siihen, että joskus kuolemia aliarvioidaan, koska kaikkia kuolemia ei ole ilmoitettu tai ne ilmoitetaan viiveellä.

Lisää aiheesta:

WHO: Pandemiaan liittyvien kuolemien todellinen määrä voi olla jopa kolme kertaa virallisia koronalukuja suurempiBrittilehdeltä kylmäävä arvio: Koronaan on kuollut yli kolme kertaa enemmän ihmisiä kuin tilastot kertovatPelottava arvio: Intiassa on voinut olla jopa yli puoli miljardia koronatartuntaa – kuolemien määrä ilmoitettu alakanttiinYhdysvalloissa vahvistettu yli puoli miljoonaa koronakuolemaa – Biden: "Käyttäkää maskia, ottakaa rokote"Koronavirukseen kuollut maailmanlaajuisesti jo yli 300 000 ihmistä – tartunta todettu ainakin 4,4 miljoonalla ihmiselläSurullinen raja rikki: Maailman koronavirustartuntojen määrä ylitti kolme miljoonaa – kuolemia mahdollisesti paljon luultua enemmän
KoronavirusKuolemantapauksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä