Helsingin käräjäoikeudessa alkoi tänään ison, ns. Coresec-tietoliikennejutun käsittely. Siinä on kyse lukuisista palvelunestohyökkäyksistä, joiden uhreiksi joutui niin pankkeja kuin tiedotusvälineitä.
Syytetyt miehet olivat tekoaikaan vuoden 2013 syyskesällä 16- ja 17-vuotiaita. Syyttäjän mukaan nuorukaiset tekivät hyökkäykset MTV:n Katsomoon, Iltalehteen ja viestintävirastoon.
– Minua häiritsee, että tässä luodaan kuva kansainvälisestä kyberrikollisuudesta, asianajaja Michael Saarikoski sanoi oikeudessa. Hän puolustaa Coresec-nettihyökkäysjutun päätekijäksi syytettyä.
Syyttäjä vaatii useista tietoliikenteen häiritsemisistä ja kiristyksen yrityksistä syytetylle nyt 20-vuotiaalle miehelle 2-3 vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta. Osuuspankki esitti oikeudessa 455000 euron korvausvaatimuksen.
Puolustus kiisti pääosan syytteistä.
Saarikoski maalasi oikeussalissa pitämässään puheenvuorossa kuvaa ilmeisen älykkäästä nuoresta miehestä, jonka tausta oli rikkinäinen ja jota kiinnosti vain tietokonepelaaminen.
Asianajajan mukaan hänen päämiehensä oli vain testannut hakkerimielessä isoja auktoriteetteja. Taustalla oli statuksen kaipuu ja sen hankkiminen hakkeripiireissä.
– Se, että lipsahdetaan väärälle polulle on hyvin helppoa. Näytetään, että vaikutetaan kun muuten ei pysty vaikuttamaan.
Oma kirjoitus
Asianajaja viittasi oikeudessa myös esitutkintapöytäkirjaan, johon oli liitetty nuoren oma kirjoitus tekojen taustoista.