Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nancy Pelosi puhui kovin sanoin Trumpista: "Hän on osa peittelyoperaatiota"

Alahuoneen puhemies Nancy Pelosin mukaan se, että Trump on jättänyt huomiotta kongressin haasteita, on verrattavissa peittelyyn, joka aikoinaan johti presidentti Richard Nixonin tuhoon.
Alahuoneen puhemies Nancy Pelosin mukaan se, että Trump on jättänyt huomiotta kongressin haasteita, on verrattavissa peittelyyn, joka aikoinaan johti presidentti Richard Nixonin tuhoon.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 22.05.2019 21:57

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltojen kongressin vaikutusvaltaisin demokraatti, alahuoneen puhemies Nancy Pelosi sanoo, että maan presidentti Donald Trump on saattanut syyllistyä syytteeseen johtavaan tekoon.

– Presidentti vaikeuttaa oikeuden toimintaa ja hän on osa peittelyoperaatiota. Se voi olla rike, joka johtaa syytteeseen, Pelosi sanoi. 

Pelosin mielestä se, että Trump on jättänyt huomiotta kongressin haasteita, on verrattavissa peittelyyn, joka aikoinaan johti presidentti Richard Nixonin tuhoon.

"En harrasta peittelyä"

Trump on jo vihaisesti kiistänyt Pelosin syytökset siitä, että hän olisi peitellyt tuloksia tutkinnasta hänen väitetyistä Venäjän-yhteyksistään ja yrittänyt vaikeuttaa tutkintaa.

– En harrasta peittelyä, Trump sanoi pikaisesti koolle kutsutuille median edustajille keskiviikkona.

– Joten lopettakaa jo nämä valetutkimukset, hän jatkoi.

Pelosin mukaan Trumpin reaktio johtuu siitä, että tosiasiat ovat selvät.

Lisää aiheesta:

Trump: Virkasyytettä koskeva oikeudenkäynti puolueellinenTrump kutsui virkarikostutkintaa noitavainoksi – Ukrainan presidentillä oli myös sanansa sanottavanaanPresidentti Donald Trumpista aloitetaan virkarikossyytetutkintaTrump valmis koko Muellerin raportin julkistamiseen – vihjasi kostosta vihollisilleenDemokraattien voimanainen Nancy Pelosi ei halua nostaa virkarikossyytettä Trumpia vastaan: "Hän ei ole sen arvoinen"USA:n oikeusministeriön tiedot eivät tukeneet Trumpin salakuuntelusyytöstä
Donald TrumpYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • Eilen19:59
    Yhdysvallat

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen10:17
    Ukrainan sota

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • Eilen08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • Eilen07:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Kiina taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa

  • Eilen05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita