Tällä viikolla jännitetään, että lähteekö Suomi hakemaan Naton jäsenyyttä. Erityisenä keskustelunaiheena on ollut muun muassa se, että mitä Suomi hyötyisi Natosta. Viiden jälkeen -ohjelmassa vierailleen MTV:n asiantuntijan Risto E.J. Penttilän mukaan Suomi olisi Natolle mieluisa kumppani useastakin syystä.
Eduskunnan puolustusvaliokunnan tänään antamasta lausunnon mukaan Suomen Nato-jäsenyys "nostaisi merkittävästi pidäkettä joutua Venäjän aggression kohteeksi". Risto E.J. Penttilän mukaan lausunnosta voi päätellä, että jäsenyyden hakeminen olisi nyt selvä asia.
– Kun puolustusvaliokunta on sitä mieltä, että se (jäsenyys) on Suomen turvallisuuden kannalta paras ratkaisu; Nostaa kynnystä merkittävästi sotilaallisia toimia silmällä pitäen ja lisää Suomen turvallisuutta, niin kyllä se nyt alkaa olemaan saletti juttu, Penttilä toteaa.
Jatkuvien mielipidemittausten perusteella Suomen kansa olisi enenevissä määrin jäsenyyden kannalla. Toisin päin tarkasteltuna Penttilän mukaan Suomi olisi Natolle mieluisa kumppani useastakin syystä.
Kolmesta Penttilän mainitsemasta syystä ensimmäisenä hän mainitsee, että Suomen jäsenyys lisää Pohjois-Euroopan puolustuksen vahvuutta merkittävästi.
– Toiseksi…Baltian puolustus ja tilanne parantuu huomattavasti. Ja kolmanneksi ja ehkä se tärkein asia on, että Suomen ja Ruotsin myötä saadaan kaksi valtiota, jotka haluavat tehdä rauhanomaista politiikkaa, jolla tulee olemaan tärkeä rooli uuden Naton synnyttämisessä tämän kaiken kriisin jälkeen. Kyllä tässä myöskin katsotaan tulevaisuuteen, Penttilä analysoi.
Ruotsilla omat vahvuutensa
Penttilän mukaan Suomi on myös kiinnostava liittolainen Venäjä-tietoutensa ansiosta.
