Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nainen välitti alkoholia ja tupakkaa alaikäisille – selitteli sillä, ettei pyytänyt hausta maksua

Nainen on perustellut poliisin mukaan välitystoimintaansa sillä, että hänestä nuoret saivat luotettavan hakijan, joka ei ole ottanut hakupalkkaa välittämistään alkoholijuomista ja tupakasta. Kuvituskuva.
Nainen on perustellut poliisin mukaan välitystoimintaansa sillä, että hänestä nuoret saivat luotettavan hakijan, joka ei ole ottanut hakupalkkaa välittämistään alkoholijuomista ja tupakasta. Kuvituskuva.
Julkaistu 11.04.2017 21:02
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi epäilee keski-ikäisen naisen välittäneen Seinäjoella alkoholijuomia ja tupakkaa nuorille. Lapset olivat iältään 13–17-vuotiaita.

Epäillyt teot tapahtuivat vuosina 2015–2017. Poliisin tiedossa on noin 15 lasta ja nuorta, jotka ovat naisen välittämänä alkoholia ja tupakkaa saaneet. Poliisi aloitti tapauksesta esitutkinnan, kun yksi nuorista joutui sairaalahoitoon liiallisen alkoholinkäytön takia.

Selitteli tekoa monin tavoin

Nainen on perustellut poliisin mukaan välitystoimintaansa sillä, että hänestä nuoret saivat luotettavan hakijan, joka ei ole ottanut hakupalkkaa välittämistään alkoholijuomista ja tupakasta. Hänen mukaansa nuoret hankkivat alkoholia ja tupakkaa tavalla tai toisella, ja voivat tämän vuoksi joutua petetyksi tai maksamaan kohtuuttomia hakupalkkioita. Nainen kertoo myös valistaneensa nuoria alkoholin kohtuullisesta käytöstä sekä tupakan ja alkoholin haitoista ja vaaroista.

Enimmillään nainen kertoo välittäneen yhdelle nuorelle noin sata tölkkiä olutta ja noin 50 askia tupakkaa puolentoista vuoden aikana. Vähimmillään välitystoimintaa on tapahtunut vain yhden kerran.

Nainen mieltää toimineensa väärin ja lainvastaisesti, ja poliisi on tutkinut tapausta törkeänä alkoholirikoksena ja tupakan myyntirikoksena. 

Lisää aiheesta:

Poliisi epäilee: Nuori pakotti alle 15-vuotiaan lapsen huumekauppiaaksiEspoolaismies elätti itseään vuosia kannabista kasvattamalla ja osti rahoilla jopa veneen, sanoo poliisi – mies kuoli, mutta apureiksi epäillyt voivat joutua oikeuteenAikuisen epäillään välittäneen 13-vuotiaille alkoholia Lohjalla jo pidemmän aikaa – poliisi tutkii törkeää alkoholirikosta ja pahoinpitelyitäErikoinen alkoholirikosepäily: Yhtiö järjesti viininmaisteluja yli kymmenen vuoden ajan – poliisin mukaan tilaisuudet olivat laittomiaTeinipojat välittivät kannabista alaikäisille Espoossa, poliisi paljasti laajan myyntiverkostonKolmekymppinen mies välitti tupakkaa ja alkoholia nuorille – nuorimmat vain 12-vuotiaita
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen23:05
    Poliisi

    Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentista

  • Eilen16:32
    Anneli Auer

    Puolustus näyttää videoita, joissa Auerin lapsia tutkitaan UV-valolla "protokollan vastaisesti" – MTV seurasi

  • Eilen14:37
    Rikosepäilyt

    Epäilty ryöstö eskaloitui murhan yritykseksi Espoossa – yhteensä 7 epäiltyä

  • Eilen14:27
    Käräjäoikeus

    Valtorin ex-toimitusjohtajalle sakkoja virkavelvollisuuden rikkomisesta

  • Eilen13:48
    Poliisi

    Tällainen on tyypillinen "peukkukuski" – poliisilta karu havainto liikenteestä