Ranskan presidentti Francois Hollande on armahtanut naisen, joka tappoi häntä 47 vuotta pahoinpidelleen aviomiehensä. Tapaus oli ennättänyt herättää kansanliikkeen Ranskassa.
Jacqueline Sauvage, 68 vuotta, tuomittiin lokakuussa 2014 kymmeneksi vuodeksi vankeuteen. Hän oli ampunut tyranniksi luonnehdittua miestään kiväärillä kolmesti selkään.
Vain päivää ennen kuin Jacqueline Sauvage tappoi miehensä, heidän poikansa oli tehnyt itsemurhan.
Sauvagen mies, alkoholin suurkuluttaja, oli pahoinpidellyt vaimoaan lähes viidenkymmenen vuoden ajan. Toistuvan väkivallan uhreiksi olivat joutuneet myös perheen lapset. Lisäksi mies oli raiskannut kaikki kolme tytärtään.
Perhe valitti Sauvagen tuomiosta perustellen naisen toimineen itsepuolustuksena. Oikeus käsitteli tapauksen uudelleen viime joulukuussa.
– Meidän isämme on kuollut ja minulle se on helpotus, yksi tyttäristä, jonka isä oli raiskannut 16-vuotiaana, sanoi oikeudessa.

