Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin vyötärölihavuus ja suuri rasvaprosentti voivat vaikuttaa muistiin

6:07Muistisairaudet: Millaisista oireista lääkäriin?KATSO MYÖS. Millaiset oireet kertovat muistisairaudesta? Milloin pitää mennä lääkäriin?
Julkaistu 12.04.2022 07:14

UUTISPALVELU DUODECIM – MTV LIFESTYLE

Tutkimus selvitti, miten vyötärölihavuus vaikuttaa muistisairauksien riskiin.

Monet lihavuuden aiheuttamat sairaudet suurentavat muistisairauksien riskiä, mutta tuoreen tutkimuksen perusteella rasvakudosten runsaus saattaa myös suoraan altistaa niille.

Tutkimus julkaistiin JAMA Network Open -lehdessä, ja sen perusteella sekä kehon suuri rasvaprosentti että viskeraalinen rasva, joka kertyy vatsaonteloon ja sisäelinten ympärille, liittyvät muistin ja muiden kognitiivisten mielentoimintojen heikentymiseen.

Osallistujat, joiden kehossa oli eniten rasvaa, saivat kognitiivisia mielentoimintoja mittaavissa testeissä tuloksia, jotka vastasivat kolme vuotta vanhempien potilaiden tasoa. Tämä näkyi verrattuna osallistujiin, joilla oli vähiten rasvakudoksia.

Lue myös: Korvaako hyvä kolesteroli pahaa? Professori lyö faktat tiskiin salakavalasta terveysriskistä: "Ensimmäinen oire voi olla infarkti 30-vuotiaana"

Yhteydet näkyivät senkin jälkeen, kun analyysissa huomioitiin muut sydän- ja verisuonitautien riskitekijät, mahdolliset muistisairauksiin liittyvät aivomuutokset sekä osallistujien koulutustaso. Tämä viittaa siihen, että rasvakudoksen runsaus itsessään voi altistaa muistiongelmille, tutkijat kirjoittavat.

Tutkimuksessa hyödynnettiin kahta aikaisempaa tutkimusta, joihin oli yhteensä osallistunut 9 200 kanadalaista ja puolalaista 30–75-vuotiasta. Vaikka tulokset ovat uskottavia, on ne hyvä varmistaa lisätutkimuksissa.

Lue myös: Tämä salakavala tila kehittyy usein diabetekseksi – tunnistatko oireet?

Kapeneeko vyötärö hulaamalla? Testasimme:

1:41Hulaamalla vyötärö kapeammaksi? TestasimmeLaitoimme tavalliset naiset hulaamaan painotetulla hulavanteella kuuden viikon ajan. Miten taukojumppa vaikutti?

Copyright Duodecim 2022. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

Tutkimus paljastaa seitsemän seikkaa, jotka pitävät dementiariskin pienempänäYksi terveysteko voi säästää dementialta – jo vähäinen määrä riittääTutkijat selvittivät: Näin vähäinen liikunta ja huono ravitsemus voivat vaikuttaa muistiinPullottaako vyötärösi? Tutkimus paljasti hyvän syyn juoda kahviaRasvamaksasta paljastui uusi vaarallinen vaikutus – riski koskee neljäsosaa aikuisistaYhä useampi lapsi kärsii rasvamaksasta – tutkijat nimesivät keinon, joka auttaa vakavaan terveysriskiin jo viidessä kuukaudessa
MuistisairaudetTutkimustuloksetPainonhallintaTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Muistisairaudet
  • 30.11.14:45
    Terveys ja hyvinvointi

    Tiesitkö? Kaksikielisyys voi pienentää muistisairauden riskiä

  • 24.11.00:01
    Vanhukset

    THL: Joka toinen iäkkäiden yhteisöllisen asumisen asiakkaista on muistisairas

  • 8.11.14:15
    Unettomuus

    Pitkään jatkuneella unettomuudella huolestuttavia seurauksia – "Voi olla varhainen varoitusmerkki"

  • 5.11.08:15
    Ruoka

    Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suosittelee

  • 5.11.06:43
    Muisti

    Reijo Laatikainen kertoo keinon ehkäistä muistisairauksia: "Merkittävä vaikutus"