Vantaalaisessa seurakunnassa pidettiin hieman erikoisempi hartaus.
Mitä syntyy, kun yhdistetään Suvivirsi Vöyrin murteella, hartaus löylyjen keskellä ja Ruotsia edustava suomalaistrio? Vastaus: Pyhää höyryä – vantaalaisen Korson kirkon uusi saunahartaus-konsepti.
Kyseessä ei ole mikään tavallinen seurakuntailta. Korson kirkon pihalle pystytetään telttasauna ja sisätiloissakin mahtuu hikoilemaan – kirjaimellisesti ja hengellisesti.
– Saunassa jokainen on Jumalan kuva ja yhtä arvokas, kertoo kirkkoherra Tuomas Antola, joka aikoo pitää hartautensa saunan omassa liturgisessa asussa eli kylpytakissa.
Suvivirsi vöyriksi ja tittelit narikkaan
Tilaisuus alkaa virallisesti Vöyrin murteella lauletulla Suvivirrellä, jonka sanat on tilattu suoraan Vöyrin seurakunnalta.
Sävel on monille tuttu, mutta sanat vaativat hieman maistelua kouluruotsin varassa veisaavalta toimittajalta.
”No haa vi såmatiiidin, E je så schöönt ti sii, he tjööldin vitji ondan natuurin liivar ii…” -kuuluvat Suvivirren ensimmäiset rivit, joita saavat saunahartauteen osallistuvat laulaa laminoiduilta korteilta Korson Pyhää höyryä -tapahtumassa.
– Vöyrin murteella, mutta korsolaisittain, kirkkoherra Antola naurahtaa.
