Näin tuplaat mahdollisuutesi elää 85-vuotiaaksi
Liikuntaharrastus kannattaa, jos haluaa elää pitkään.
– Jos keski-ikäisenä on hyvässä fyysisessä kunnossa, silloin tuplaa mahdollisuutensa elää 85-vuotiaaksi, amerikkalainen sydänkirurgi Jarett Berry kiteyttää tutkimustuloksiaan Wall Street Journalissa julkaistussa jutussa.
Hyvän kunnon lisäksi elinikää lisäävät alhainen verenpaine ja tupakoimattomuus. Näiden lisäksi painon hallinta ja verensokerin pitäminen kurissa parantavat mahdollisuuksia elää pitkä elämä.
Tulokset ovat Berryn tekemästä tutkimuksesta, jossa seurattiin vuosikymmenien ajan koehenkilöiden liikkumisharrastuksia ja niiden määrää.
Puoli tuntia viidesti viikossa
Ihmisen kunto alkaa rapautua kolmenkympin tienoilla, jos sitä ei pidetä aktiivisesti yllä. Tutkimus paljasti myös, että jos vielä viisikymppisenä olet huonossa kunnossa, elinikäsi ennuste on noin kahdeksan vuotta lyhyempi kuin jos olisit hyvässä kunnossa.
Tohtori Berryn tutkimukseen osallistui 1 765 naista ja miestä. Tutkittavat harrastivat vaihtelevissa määrin jumppaa 1970- ja 1980-luvuilla. Koehenkilöt täyttivät 85 vuotta vuonna 2006. Siihen mennessä tutkituista miehistä oli vielä elossa 63 prosenttia ja naisista 74 prosenttia.
Tutkittavat jaettiin viiteen ryhmän sen mukaan, kuinka aktiivisia liikkujia he olivat olleet. Selvisi, että niillä miehillä, jotka olivat harrastaneet aktiivisesti liikuntaa oli 1,8-kertainen mahdollisuus nähdä 85-vuotissyntymäpäivänsä kuin niillä, jotka eivät liikkuneet ollenkaan. Naisilla vastaava luku oli 2,2. Tutkimuksen tulokset julkaistiin vuonna 2010.
Amerikkalaistutkimuksen tulosten perusteella tutkijat suosittelevat puolen tunnin kuntoliikuntaa viisi kertaa viikossa tai kolme kertaa viikossa raskaampaa liikuntaa kestoltaan 20 minuuttia. Esimerkki puolen tunnin treenistä on kävely noin kuuden kilometrin tuntivauhdilla, ja raskaammasta treenistä käy juoksu reippaan 7 kilometrin tuntivauhdilla. Rankasta treenistä käy myös hiihto ja koripallo.
Lähde: http://online.wsj.com/
Uusimmat
-
20:58
Maajussi-Sami teki valintansa farmiviikolle: "Tämä oli kaiken kaikkiaan hieno kokemus"
-
20:56
Vera antoi pakit maajussi-Kallelle, koska ei tuntenut kipinää – Töllötuomarit: "Olisiko liekkiä kannattanut odottaa?"
-
20:55
Toyotan karkea virhe pakotti Kalle Rovanperän köröttelemään – Ott Tänak irvaili suurtallille: "Ei toiminut"
-
20:55
Maajussi-Kallen morsianehdokas jätti leikin kesken! – Vera kertoo nyt, miksi teki ratkaisunsa
-
20:45
Maajussi-Ville joutuu historiallisen vaikean paikan eteen – Vappu Pimiäkin hämmästelee: "En ole koskaan tämän ohjelman historiassa nähnyt"
-
20:42
Hämeenlinnassa kerrostalon katolla tulipalo –alueella vaaratiedote
-
20:41
Veikkausliigan ensimmäinen nousija varmistui – 90 vuoden odotus päätökseen
-
20:31
Tällainen on Suomeen rantautunut pahamaineinen katujengi Dödspatrullen – "On menty uudelle tasolle"
-
20:18
SM-liigan maalikuningas löysi työpaikan
-
20:12
Omat sääntönsä unohtanut liikunnanohjaaja jäi kiipeliin kesken penkkipunnerruksen – "Seuraukset olisivat voineet olla hirvittävät"
-
20:11
Korvakipu riivasi naista viikkojen ajan – syyksi paljastui arvokas yllätys
-
20:00
Salkkarit-hahmo on joutua onnettomuuteen
-
19:36
Iso nytkähdys F1-kulisseissa – sarjaan tulossa uusi talli
-
19:04
"Todistamme Krimin taistelun alkua" – ex-brittiministeriltä kova ennustus Ukrainasta
-
19:03
Helena Ahti-Hallberg säteilee poikkeuksellisessa lookissa: "Ihan kummallista, kun yhtäkkiä oli pitkä ponnari"
-
19:01
Eläkeläispari on viettänyt lähes 500 päivää merellä: 51 perättäistä risteilyä tulivat halvemmaksi kuin vanhainkoti
-
18:58
Kultaleijona ilman sopimusta – pamahti yllättävän joukkueen harjoituksiin: "Homma pyörii hyvin"
-
18:58
Manchester Cityn suuri legenda kuoli syöpään
-
18:55
Ulkoministeri Elina Valtonen Kiovassa: Ukrainan EU-jäsenyydestä olisi hyötyä myös Nato-prosessissa
-
18:53
Zelenskyi keskusteli von der Leyenin kanssa vaihtoehtoisista viljakäytävistä – MTV seuraa sotaa
-
Lataa lisää