Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viestejä sisältävät ammukset eivät ole vain Ukrainan sodan ilmiö – näin Suomesta lähetettiin jatkosodassa terveiset "Mainilaan"

2:35Näin Suomesta lähetettiin jatkosodassa terveiset"Mainilaan"– viestejä sisältävät ammukset eivät ole uusi ilmiöKatso videolta SA-kuvan arkistosta löytynyt viesti jatkosodan ajalta.
Julkaistu 13.01.2023 05:58

Salla Laurila

Moni suomalainen on lahjoittanut rahaa Ukrainan tykistön tukemiseksi Sign My Rocket -palvelun kautta. Palvelun kautta ukrainalaisten ammuksiin voi saada kirjoitettua oman viestinsä venäläisille.

Myös julkisuuden henkilöt, kuten kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) ja kirjailija Sofi Oksanen ovat kertoneet ostaneensa oman viestinsä ammukseen.

Vuoden vaihteessa kirjailija Sofi Oksanen kertoi Twitterissä laittaneensa rahat ilotulitteiden sijaan oman viestinsä sisältäneeseen ammukseen, johon oli kirjailtu "jaxuhali" ja piirretty sydän.

Miksi suomalaisetkin ovat halunneet välittää venäläisille räjähtäviä terveisiä? Asiaa pohtii MTV Uutiset Liven haastattelussa sotilasprofessori Marko Palokangas.

– Tutkijan näkökulmasta katson tätä hieman kahtaalta. Näen, että kyse on jonkinlaisesta inhimillisestä tavasta purkaa ahdistusta Venäjän oikeudettomasta hyökkäyssodasta ja osoittaa tukea Ukrainalle. Toinen selitys voi olla, että Suomella on historiallista taustaa [Venäjän kanssa] sodista. Sodan trauma on yhä olemassa eivätkä haavat ole täysin umpeutuneet. Ukraina käy nyt vähän samantyyppistä sotaa kuin minkä Suomi joutui aikanaan kokemaan 1939–1940.

Lue myös: Suomalaisten rakettirahat astetta järeämpiin pommeihin Ukrainaan – Sofi Oksanen ja Martti J. Kari lahjoittajien joukossa

"Aina sodissa vastustaja demonisoidaan"

Ammukseen kirjoitetut viestit eivät ole Ukrainan sodan erikoisuus.

Puolustusvoimien kuva-arkistosta paljastuu todiste siitä, kuinka suomalaiset lähettivät jo jatkosodan aikana terveisiä venäläisvastustajalle tykin ammuksissa.

Eräässä arkistosta löytyvästä kuvasta näkyy, kuinka Rautakorvessa suomalainen sotilas kirjoittaa liidulla kranaattiin viestin: Mainilaan. 

Teksti on viittaus talvisodan alun kuuluisiin, lavastettuihin Mainilan laukauksiin, jossa Neuvostoliitto syytti Suomea tulituksesta rajan ylitse. Voit katsoa kuvan artikkelin videolta.

Palokangas kertoo, että vastustajan demonisointi on hyvin tyypillistä sodassa. Tutkimustiedon mukaan se auttaa kestämään sodan kauhuja.

Esimerkiksi Ukrainassa sotilaat käyttävät laajalti vihollissotilaista nimitystä örkki.

– Se helpottaa tutkimusten mukaan sotilaiden selviytymistä kurjuudessa ja sodan karmeudessa, ja osin kotirintaman kestämistä, jotta saadaan vihollinen kasvottomaksi. Siihen liittyy retoriikka vihollisen demonisoinnista. Aina sodissa vastustaja demonisoidaan tavalla tai toisella.

MTV Uutiset Live 11.1.2023: Syksystä alkanut Ukrainan aloite ohjaa yhä sotaa – häämöttääkö sodan loppu?

1:50Syksystä alkanut Ukrainan aloite ohjaa yhä sotaa – häämöttääkö sodan loppu?

Lisää aiheesta:

Venäjän 10 kohdan kaupunkisotaopas väitetysti julki – suomalaismajurin tuomio: "Yksi sotarikos ja karua kieltä sotilaan arvosta"Nyt ostetaan viestejä Ukrainan pommeihin – Artem kosi tykinammuksella: "Hän sanoi kyllä”Kreml aloittaa "vapaaehtoiseen liikekannellepanon" – tavoitteena 85 uutta pataljoonaa UkrainaanUkrainassa muka sotinut "kanadalainen vapaaehtoinen" osoittautui huijariksi – kertoi taistelutarinoita Twitterissä ja keräsi yli 100 000 seuraajaaUkraina täytti somen sotavideoilla heti, kun Venäjä oli vyörynyt rajan yli – sitten kuvatulva tyssäsi täysin: "Tajuttiin, että on syytä miettiä tarkkaan, mitä jakaa"Ukrainalle juuri lahjoitetut panssarihaupitsit joutuvat videolla Venäjän tykistön tähtäimeen – suomalaismajuri: "Taktiikka ei vakuuta, osaamattomuutta"
SuomiVenäjäUkrainaTalvisotaJatkosotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomi
  • 06:54
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"

  • 06:22
    Espoo

    Äiti Amma saapuu tänään Espooseen halaamaan ihmisiä: Tarvitset vuoronumeron

  • 06:02
    Poliisi

    Mies yritti sahata itsensä sisälle kauppaan Kajaanissa

  • 06:00
    Kuolemantapaukset

    Mies kuoli pudottuaan kerrostalon sisäpihalle Helsingissä

  • 05:20
    Rikospaikka

    Raahen raaka Halloween-murha: Nuori uhri pelasti perheensä naamiotappajalta