Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin sujui Rovion alkuvuosi: Vihaiset linnut palasivat voitollisiksi

Julkaistu 27.08.2016 08:24
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Viime vuonna nähtyjen tappioiden jälkeen Rovio palasi nyt plussan puolelle tulosta tahkoamaan, vaikka voitot toukokuussa elokuvateattereihin tulleesta Angry Birds -elokuvasta eivät vielä luvuissa vielä näykään.

Rovio teki tammi-kesäkuussa liikevaihtoa 76,4 miljoonaa euroa, mikä tarkoittaa 16 prosentin kasvua vuotta aiemmasta. Lisäksi liikevoitto nousi 5,7 miljoonaan euroon, kun viime vuoden alkupuoliskolla teki rajut 10,2 miljoonan euron liiketappion.

Koko viime vuonna Rovio teki 13 miljoonan euron liiketappion liikevaihdon laskiessa. Takavuosien hurjista tuloksista voitolliseksi nyt palannut Rovio on kaukana. Huippuvuonna 2012 liikevoittoa kertyi 76,8 miljoonaa euroa eli yli 50 prosenttia liikevaihdosta. Nyt alkuvuonna liikevoittomarginaali oli 7,5 prosenttia.

Rovion pelien, pääasiassa useiden eri Angry Birds -julkaisuiden sekä muutamien muiden, liikevaihto kasvoi 24 prosentilla.

Rovion mukaan sen Angry Birds -elokuva ylsi katsotuimmaksi elokuvaksi 52 maassa, mukaan lukien Kiinassa ja Yhdysvalloissa ja on kerännyt toistaiseksi 347 miljoonan dollarin lipputulot. Rovio jakaa nämä tulot kuitenkin muun muassa elokuvateattereiden ja kumppaninsa Sonyn kanssa. Angry Birds -elokuvalla on vieläkin uusia markkinoita valloitettavanaan – esimerkiksi Japnissa se saa ensi-iltansa vasta 1. lokakuuta. Lisäksi elokuvan levitys jatkuu nyt myös digikanavissa ja DVD- ja Blu-ray-julkaisuina.

– Meillä on parhaillaan useita uusia jännittäviä pelejä ja muita projekteja kehityksessä, mukaan lukien uusia aiheita, ja olemme käynnistäneet Angry Birds -elokuvan jatko-osan suunnittelun, kommentoi Rovion toimitusjohtaja Kati Levoranta.

Lisää aiheesta:

Suomen pelialan jättiläiset julkistivat tuloksensa – tämä on Rovion ja Remedyn tilanne nyt: "Pitää myydä miljoonia kopioita"Rovio uskoo yhä mobiilipelimarkkinoiden kasvuun – yhtiö jatkoi voitollisena, tulos putosi puoleenAngry Birdseistä tuttu Rovio listautuu Helsingin pörssiinRovio aikoo listautua Helsingin pörssin päälistalleRovio lähes tuplasi liikevaihtonsa – "Olemme oikein tyytyväisiä"Mitä tapahtuu Roviolla? Uusi yritys jatkaa animaatioiden tekemistä
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 12:57
    Verkkohuijaukset

    Huijarit ottavat kaiken irti verosesongista: "He tietävät, että moni asioi juuri nyt OmaVerossa"

  • Eilen19:00
    Ukrainan sota

    Venäjän droonisota yltyy – kolme erilaista sotakonetta lentää nyt Ukrainan taivaalla

  • Eilen18:55
    Videopelit

    Löytyykö sinulta tällainen ohjekirja tai pahvikotelo? Voi olla satasien arvoinen: "Älkää hävittäkö"

  • Eilen06:02
    Robotiikka

    Suomalaisyrityksen Arska-humanoidirobotti hurmaa ihmiset – "Potentiaalisin käyttökohde terveydenhuolto"

  • Eilen05:20
    Droonit

    Drooneja: Lentoliikenne keskeytettiin Brysselissä