Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:29Näin tasavallan presidentti Sauli Niinistö tervehti uutta hallitustaNäin presidentti Niinistö tervehti Antti Rinteen johtamaa hallitusta.Lehtikuva
Julkaistu 06.06.2019 17:04

MTV UUTISET – STT

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö piti seuraavan puheen uudelle hallitukselle Presidentinlinnassa:

Arvoisa pääministeri, hyvät valtioneuvoston jäsenet,

Onnittelen Teitä, arvoisa pääministeri, eduskunnalta saamastanne luottamuksesta. Tänään johdollanne aloittaa itsenäisen Suomen 75. hallitus.

Huhtikuussa pidetyt eduskuntavaalit johtivat tasaiseen lopputulokseen. Tulos ei antanut selkeitä vastauksia, mutta te onnistuitte löytämään hallitusratkaisut hyvässä aikataulussa.

Teiltä odotetaan paljon, teitä tullaan haastamaan ja teiltä tullaan vaatimaan. Laajapohjaisen hallituksen yhtenäisyydellä ja keskinäisellä luottamuksella on suuri merkitys. Hallituksen päätöksentekotapa on kollegiaalinen; yhdessä päätetään ja yhdessä päätöksistä vastataan. Keskinäinen luottamus hallituksen sisällä luo myös muiden luottamusta poliittiseen järjestelmään.

Kuten edellisenkin hallituksen aikana, maailman epävakaus tulee jatkumaan. Teiltä tullaan vaatimaan kykyä vastata olosuhteiden nopeisiin muutoksiin. Kun sen kyvyn näytätte, tulevaisuuden kohtaaminen tuntuu turvalliselta.

Juuri turvalliselta tuntuvaa tulevaisuutta kaipaamme. Sitä ei ole etenevä ilmastonmuutos, sitä ei ole painava velkataakka eikä sitä ole huoli eläkejärjestelmän kestävyydestä.

Lue myös: "Kautenne ei ole ollut helppo" – tällaisin terveisin presidentti Niinistö hyvästeli Sipilän hallituksen

Näin presidentti Niinistö tervehti uutta hallitusta ja kertoi mikä on sen suurin tavoite: "Vaalitulos ei antanut selkeitä vastauksia, teitä tullaan haastamaan ja teiltä tullaan vaatimaan"

Suomen hallituksen suuri missio

Mielestäni Suomen hallituksen suuri missio on luoda puitteet turvaan ja vakauteen. Sellaiset, ettei niiden puuttumisen vuoksi kenenkään tarvitse luopua omista suunnitelmistaan, on sitten kyse itsensä toteuttamisesta, perheen perustamisesta tai lasten saannista. Pidetään mielissä, että olemme lähes kaiken hyvän mittaamisessa maailman kärkeä.

Arvoisa pääministeri ja hyvät valtioneuvoston jäsenet,

Hallituskautenne alkajaisiksi Suomi ottaa vastaan Euroopan unionin puheenjohtajuuden heinäkuun alussa. Puolivuotiskausi sattuu monessa mielessä poikkeuksellisen vaativaan aikaan, mutta uskon, että toimivamman unionin luovutatte seuraajallenne.

Toivon, että yhteistyömme ulko- ja turvallisuuspolitiikassa tulee olemaan tiivistä kuten edeltäjienne kanssa. Omalta osaltani olen valmis mutkattomaan, hyödylliseen ja miellyttävään yhteistyöhön.

Toivotan teille kaikille voimia ja viisautta työssänne Suomen parhaaksi.

Lähde: Presidentinkanslia

Lisää aiheesta:

Presidentti Niinistö uudelle hallitukselle: "Suomen talous on heikolla uralla"Tasavallan presidentti Sauli Niinistö toivoo puolueilta sovun siementä: "Maailmanmenon arvaamattomuus väistämättä jatkuu""Jos haluaa mennä pitkälle, pitää mennä yhdessä" – Rinne muistutti presidentille pitämässään puheessa nopeasta ja pitkälle menevästä ilmastonmuutoksen torjumisesta"Kautenne ei ole ollut helppo" – tällaisin terveisin presidentti Niinistö hyvästeli Sipilän hallituksenPresidentti Niinistöltä piikki Sipilän hallitukselle valtiopäivien avajaisissa: "Ken leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön" – lue koko puheKuvat: Edelliset presidentit ja Jenni Haukio seurasivat yleisössä – Niinistön puheessa tutut teemat
HallitusAntti RinneSauli NiinistöEduskuntavaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitus
  • 7.10.17:37
    Politiikka

    Esiselvitys presidentin ja pääministerin Nato-vallanjaosta valmistui

  • 2.10.17:16
    Polttoaine

    Polttoaineiden verotus kevenemässä

  • 29.9.15:43
    Linnut

    Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"

  • 25.9.18:34
    Rikos

    Esitys: Passien kasvokuvat ja sormenjälkitiedot laajempaan rikostutkintakäyttöön

  • 25.9.16:44
    Alkoholi

    Alkoholin kotiinkuljetuksesta eripuraa: Yksi halusi hylätä lakiesityksen