Jos haluat nähdä revontulia, mene Lappiin mahdollisimman pilvettömänä ajankohtana ja odota pimeää. Siinä yksinkertainen ohje tuoreesta Revontulibongarin käsikirjasta.
Yksi kirjan kolmesta tekijästä, tietokirjailija ja tiedetoimittaja Markus Hotakainen kertoo, että revontulibongauksen suosio on kasvussa. Revontulien määrä sen sijaan vähenee.
– Auringon aktiivisuus on jälleen laskevassa suunnassa. Sehän vaihtelee 11 vuoden sykleissä ja nyt ollaan menossa kohti aktiivisuuden minimiä, jolloin revontulia on keskimäärin vähemmän, Hotakainen sanoo.
Revontulet syntyvät aurinkotuulen varautuneiden hiukkasten osumisesta Maan ilmakehään.
Pakkasta ja pimeää
Hotakaisen mukaan yksi vanhimmista uskomuksista on, että revontulia näkyy vain kovilla pakkasilla. Näinkö on?
– Tässä ei ole syy-seuraus-suhdetta. Lämpötila ei vaikuta revontulien näkymiseen. Mutta silloin kun on kovia pakkasia, on yleensä pilvetöntä ja niitä revontulia näkyy, jos niitä taivaalla on.


