Kuusamon suurpetokeskuksesta karkasi naaraskarhu perjantaina iltapäivällä, kertoo Oulun poliisi.
Henkilökunta on yrittänyt tavoittaa karhua illan ajan, ja tänään puolen päivän jälkeen poliisi liittyi etsintöihin mukaan rajavartiolaitoksen kanssa.
Suurpetokeskus ilmoitti asiasta poliisille vasta lauantaina.
Poliisi kertoi STT:lle, ettei karannut karhu ole sen vaarallisempi kuin muutkaan lajikumppaninsa.
– Toki kun on luontoon tottumaton eläin, niin voi käyttäytyä eri tavoin kuin lajikumppaninsa, mutta mitään sellaista tietoa etukäteen ei ole, että olisi sen vaarallisempi tai vaarattomampi, kertoo STT:lle Oulun poliisilaitoksen johtokeskuspäivystäjä, vanhempi konstaapeli Tommi Tikka.
Lue myös: Pasi Jäntti pelkää, ettei karannutta Nätti-karhua saada elossa takaisin – "Tämä on järkyttävää kaikille"
Suurpetokeskuksen tarhanhoitaja Pasi Jäntti vastasi STT:lle tekstiviestillä sanoen porttien jääneen auki.
– Tarhan henkilö jätti portit auki, kirjoittaa Jäntti tekstiviestissä.
Jäntti täydensi myöhemmin STT:lle, että tarhan työntekijä jätti karhujen tarhan ruokailutilassa portin kaikki neljä salpaa auki, minkä vuoksi karhu pääsi karkuun.
– Työntekijäkin on kokenut henkilö, hänellä sitten tällainen käsittämätön virhe pääsi tapahtumaan. Näistä porteista päivittäin keskustellaan ja niistä huolehditaan hyvinkin tarkasti, sanoo Jäntti.
